Másutt még szokatlan szolgáltatásokat kínál a minap újranyitott pesti Örkény István Könyvesbolt. Példájaként annak, hogy a válság miatt is éleződő könyvpiaci verseny új ötleteket sugall. Ezért szaporodtak el a könyvüzleti szalonok is.

A fényszűrő kirakatüveg mögött Xerox-szerű gépezet. Reprodukciót készít bármely képről vagy fotóról. Mellette nincs falba fúrva a könyvespolc, mágnes tartja. A „vashabbal” vakolt fal magyar találmány, alkotója, Barna Tamás bronzérmet nyert vele egy világversenyen. Hátul ministúdió: bárki rögzítheti kedvenc versét, prózáját, szülinapi köszöntőjét, és viheti ajándékba CD-n. A polcokon hagyományos könyvek és rengeteg hangoskönyv. Fönt fotógaléria – a képek is mágnessel tapadnak a falhoz –, Szebeni András kiállítása Cseh Tamás Évával és Gézával címmel. No és egy nappali hívogat a kirakat mögött kényelmes ülőgarnitúrájával.

A Kossuth cégcsoport újjávarázsolt Örkény István Könyvesboltja a Szent István körúton nagyon közel van a legnagyobb konkurenshez, az Alexandra Nyugati téri Könyvesházához. Talán ezért vált meg tőle a Libri. Kocsis András Sándor, a Kossuth vezérigazgatója megjegyzi, „átvettük, de csak különleges szolgáltatásoktól remélhetünk sikert”.

Több könyvkereskedő gondolkodik hasonlóan. Az ezredforduló után lelassult, majd megállt a hazai könyvpiac növekedése. Tavaly már zsugorodott a könyves torta. Ez is közrejátszott – no meg a hírnévszerzés vágya –, hogy közönségcsalogató könyvszalonok kezdtek kinőni a földből. Ilyen a 2005-ben nyitott – már említett – Alexandra Könyvesház, amelynek ötödik emeleti Pódiuma népszerű beszélgetős estek helyszíne néhány vonzó személyiség, köztük Vámos Miklós közreműködésével. Az író ősztől szünetelteti sorozatát, átmenetileg csökkent is a látogatottság, de most ismét kezd erősödni – említi Portser Ádám, a program szervezője. A hálózat Károly körúti üzletében Irodalmi Kávéházat rendeztek be, ám itt elsősorban életmódról, gasztronómiáról, családi témákról esik szó.

Könyvszalonokat a Libri is működtet Budapesten. A konkurens Líra könyvbemutatókra összpontosít. Hogy ne csak fővárosi példát említsünk, debreceni, értékes műemléki épületbe költözött áruházukban külön társalgó nyílt, ahol rendezvénysorozatot terveznek, gyerekprogramokat tartanak.

A nagy hálózatokon kívüli kisebb boltok is különlegessé akarják tenni magukat. Ilyen az orosz nyelvű könyvkínálatával, irodalmi programjaival, művészfi lmvetítéseivel évek óta vonzó ferencvárosi Ráday Könyvesház. „Ha ezeket nem csinálnánk, észrevehetetlenek lennénk, és már rég be kellett volna csuknunk” – magyarázza Orbán György boltvezető. Ki ne hagyjuk a pesti könyvszalonok archetípusát, az Andrássy úti Írók Boltját, amely a kortárs irodalom hagyományos találkozási helye.

Mindazonáltal az író Csaplár Vilmos háromfajta „szalont” különböztet meg. Az egyik, amelyikben a legkelendőbb portékát hirdetik. A másik, amelyik egyensúlyoz a kommersz és a komolyabb kortárs irodalom között. A harmadik pedig az utóbbit helyezi előtérbe. „Ezek is vitézül fönntartották magukat eddig” – mondja az író.

Varsányi Gyula

Megjelent: Népszabadság Online, 2010. április 9. (http://nol.hu/lap/kult/20100409-konyvszalonok_kora)

HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 499 vendég és 13 tag böngészi