2010
Közhasznúsági jelentés 2010
- Részletek
- Írta: Hunra_Admin
- Kategória: Közhasznúsági jelentés
- Találatok: 19986
Konferenciák 2010-ben
• 2010. május 29-én Kaposvárott bemutattuk az „Olvasó-társ” programot egy konferencia keretében. A rendezvénynek jelentős sajtóvisszhangja volt.
• A népmese napja. 2010-ben október 1–2-án Százhalombattán rendezte meg a Magyar Olvasástársaság és a Hamvas Béla Városi Könyvtár közösen a VI. Országos népmese-konferenciát. A két szervezőgárdát összekötő „kapocs”, a többnapos rendezvény megálmodója, Kovács Marianna megtervezte, megszervezte a programokat, hagyományos mesemondással színesebbé és lüktetően élővé varázsolva ezt a két napot. A meghívott előadók, többek közt Jankovics Marcell, Berecz András, Boldizsár Ildikó, Kóka Rozália, Agócs Gergely, Nagy Attila, Frankovics György, Lábadi Károly, a mesék jelentőségéről, szerepéről, gyógyító erejéről tartottak előadást. Az előadók között a magyarországi horvát kisebbség, illetve a horvátországi magyar kisebbség vezető szakemberei és mesemondói adtak elő, illetve léptek fel.
• Közgyűlés. Százhalombattán közgyűlést is tartott a HUNRA, ahol Győri János elnököt további 2 évre ismét megszavazták a Társaság vezetőjének. A Tanács tagjai közé ismételten bekerült Borosné Jakab Edit és Stiblár Erika, új vezetőségi tagként, pedig Merényi Ágnes. Póttagok lettek Kiss Katalin és Kiss Gábor. A HUNRA Számvizsgáló Bizottságába Varga Mártát, az Etikai Bizottságba Kaszap Lászlónét, Lengyel Gabriellát és Szerepi Hellát, az új titkárt szavazták be a közgyűlés résztvevői.
• A 2011-es évre tervezett szakmai konferenciák előkészítését már megkezdtük, a szervezőmunka már halad. A két konferencia témája:
- Szombathely: 2011. május 13-14.: Az olvasástanítás mint össztantárgyi, tantárgyakon átívelő feladat
- Eger: 2011. szeptember 24-25. Népmese napja: A literációs képességek korai fejlődése és fejlesztése
• E konferenciák előkészítésével együtt már dolgozunk a HUNRA fennállása 20. évfordulója megünneplésének előkészítésén is.
A tanácsülések témái
– 2010. január 23. Százhalombatta: A feladatok meghatározása, kiosztása, pályázatok. A népmese napja konferenciával kapcsolatos kérdések megvitatása, továbbgondolása. Az „Ol-vasó-társ” program tervei, közösségi oldalakon való megjelenés lehetőségei, kibővítése a középiskolák irányába.
– 2010. május 29. Kaposvár: Pályázatok kezelése, konferenciák előkészítése. Az „Olvasó-társ” program képzésének szervezése. A gyermekirodalmi adatbázis bővítése.
Ugyanitt délelőtt zajlott a HUNRA szervezésében, a Miniszterelnöki Hivatal támogatásával az „Olvasó-társ” konferencia.
– 2010. szeptember 18. OSZK: Az „Olvasó-társ” program kiterjesztése a kórházakra. Pályázati lehetőségek, az eddigi konferenciák tapasztalatai és a támogatások elszámolása.
– 2010. december 4. OSZK: Jövő évi terveink, a rendezvények, konferenciák előkészítése, az „Olvasó-társak” felkészítésének tapasztalatai, a felmerülő problémák megbeszélése.
Általános tevékenység
• A tagság létszáma az év első felében csökkent a tavalyihoz képest, jelenleg 60 és 100 között van (éppen a Népmese napján sokan lépnek be). Sokat dolgoztunk azon, hogy bővüljön a tagság, de úgy látszik, ebben idén nem voltunk eléggé hatékonyak.
• A HUNRA pénzügyi tranzakcióit korábban az OTP-nél intéztük. Idén bankot váltottunk, és az ERSTE-hez tettük át a folyószámlánkat, mivel e cég számunkra is fontos szolgál-tatásai anyagilag sokkal kedvezőbbek számunkra.
• Az előző elnökség idején elnyert, de akkor el nem költött pályázati pénzekből több mint félmillió forintot vissza kellett fizetnünk az NCA-nak az ESZA-n keresztül; ugyancsak mintegy 60,000 ft-nyi kamatot vissza kellett fizetni. Ezek a jelentős anyagi veszteségek több hónapra a likviditási képessége határára szorították a társaságot.
• Ez okozta azt is, hogy a turkui Európai Olvasáskonferenciára, illetve az azzal egyidőben tartott IDEC és FELA ülésekre a Társaság senkit nem tudott kiküldeni a vezetőségből. Így sérült a nemzetközi szakmai társasági közéletben való jelenlétünk. Ebből is következően jövőre még jobban oda kell figyelnünk a nemzetközi kapcsolatokra: a 2011-ben Monsben rendezendő Európai Olvasáskonferenciára legalább egy HUNRA-előadót szeretnénk delegálni.
• A HUNRA-honlap tartalma, színvonala jelentősen bővült és javult, köszönhetően a Társaság új informatikusának, illetve az ő cégének (Csere Tamás, Somogy Design). A HUNRA honlapja jelenleg fontos szakmai oldalnak számít, amit tanárok, könyvtárosok, olvasáskutatók, laikus érdeklődők egyre emelkedőbb számban használnak.
• Az elmúlt évben a HUNRA jelenléte a tömegkommunikációban jelentősen nőtt, ami egyrészt ugyan magyarázható a tömegkommunikáció valóban egyre tömegesebb jelenlétével, másrészt azonban nyilvánvalóan a Társaság szakmai aktivitásának köszönhető. A Magyar Olvasástársaság jelenléte ebben az évben jól érezhető volt mind a nyomtatott, mind az elektronikus, mind pedig a digitális médiában.
• Az idei évben a Hírlevelek nem jelentek meg megfelelő rendszerességgel; ezen a jövő évben feltétlenül szeretnénk változtatni.
Gyermekirodalmi adatbázis
A honlapunkon olvasható gyermekirodalmi adatbázis az OSZK Könyvtári Intézet munkatársainak köszönhetően folyamatosan, jelentős mértékben bővült. 2010 végén már csaknem 1000 címből, rövid tartalmi ismertetésből tájékozódhatnak a szülők, a pedagógusok és a könyvtárosok.
Honlapunk megújult, naprakész: olvasással, kapcsolatos cikkekkel, hírekkel folyamatosan bővül. A Facebookon is megtalálhatók vagyunk már.
Együttműködések
Számos együttműködési programot folytattunk, illetve újakat indítottunk el:
• a TÁMOP támogatással zajló Család és olvasás program keretében folytattuk az együttműködést a Könyvtári Intézettel;
- ennek keretében április 10-én nagy jelentőségű távelőadást tartott Greg Brooks, az Egyesült Királyság szakértője
- decemberben és 2011-ben több további közös programot rendezünk a Család és olvasás program keretében
• kevésbé gördülékenyen zajló, de érvényes együttműködésünk van az PFI OPKM-mel
• együttműködünk a kaposvári ….
Együttműködés a Nemzeti Tankönyvkiadóval
Olvasóvá nevelési program címmel együttműködést kezdeményeztünk majd indítottunk el a Nemzeti Tankönyvkiadóval. Megállapodtunk, hogy a Kiadó szakemberei rendszeresen részt vesznek a HUNRA konferenciáin, a mi szakembereink a Kiadó tankönyveinek olvasás-szempontú szakértésében. Ugyancsak háromoldalú megállapodást kötöttünk a Kiadó és az SOS-Magyarország között, amelynek keretében a Kiadó rendszeresen támogatja majd könyv-adományokkal a gyermekfaluk családjait, illetve a nagykorúságukat elért fiatalokat.
A Kiadóval nagy sikerű és széles körben visszhangot keltő sajtótájékoztatót tartottunk, egy-részt az olvasás általános helyzetéről Magyarországon, másrészt az együttműködésünkről, különösen az olvasásban motiválatlan fiúk segítéséről, harmadrészt az SOS-Gyeremekfaluval kötött háromoldalú megegyezésről.
Együttműködés az SOS-Magyarország Gyermekfaluval
Az SOS-Magyarország gyermekfaluval több fontos, évekig folyamatosan fenntartandó pro-jektre kötöttünk megállapodást. Ezek közül kiemelkedő az
• Olvasó-társ program bevitele az SOS-Magyarország Gyermekfalu családjaiba
• családi könyvadományok szervezése
• Életútkezdő könyvbatyu projekt a nagykorúakká válóknak; ennek keretében idén már három fiatalnak is adtunk át életútkezdő könyvcsomagokat
• az Olvasó-társ programok bevitele SOS-Magyarország Gyermekfalu családjaiba
Olvasó-társ
Az éves munka talán legfontosabb eleme az Olvasó-társ program megindítása volt. Ennek keretében önkéntesek olvasnak fel arra rászorulóknak
• Kaposvár környékén megindítottuk a programot
• több mint 100 önkéntest toboroztunk, és megindítottuk önkéntes munkájukat
• megegyezéseket kötöttünk különböző szervezetekkel, illetve kidolgoztuk a megegye-zéseket, és hamarosan megkezdjük a közös munkát
- az SOS-Gyeremekfaluban
- hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek körében, különös tekin-tettel az erre rászoruló cigány családokra
- hosszú ideig kórházban tartózkodóknak
- időseknek
- hajléktalanoknak
Az önkénteseket felkészítettük a munkára. Az önkéntesek között tanárok, könyvtárosok, egye-temisták és mások vannak. Több szervezettel, így az Oktatási Kabinettel, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolával és sok más szervezettel, intézménnyel előkészítettük az Olvasó-társban való együttműködést.
Nemzetközi együttműködés
Élénk és hasznos együttműködést folytattunk a Nemzetközi Olvasástársasággal (IRA) és a két európai olvasásszövetséggel (IDEC és FELA). Két alkalommal vettünk részt idén e szervezetek nemzetközi megbeszélésein.
Pályázatok
• Az NCA működési pályázatán 250,000 ft-ot nyertünk el, amit azonban a pénzügyi megszorítások után már a szerződéskötést követően 150,000 ft-ra mérsékelt az NCA.
• Az NCA Országos pályázatán a százhalombattai Népmese napja program megrendezésére 1,000,050 ft-ot nyertünk.
• Sajnos azonban idén az NKA-tól nem kaptunk támogatást. Bár az NKA nem indokolja meg a döntéseit, itt jelezték, hogy nem megfelelő kollégiumnak nyújtottuk be a pályázatunkat. Tekintve, hogy a HUNRA a fennállása óta ugyanahhoz a kollégiumhoz, a Könyvtári kollégiumhoz nyújtja be a pályázatait, ez a döntés, illetve a döntés mögött álló érvelés meglepő volt számunkra. Jelenleg azon dolgozunk, hogy az NKA-val tisztázzuk, mely kollégium lehet illetékes a mi pályázatainkban. Azért is tartjuk problémának, hogy az NKA-tól nem nyert a Társaságunk pénzt, mert a pályázattól remélt pénzből szerettük volna kiadni az utóbbi évek legfontosabb HUNRA-konferencia elő-adásait.
• További pályázatokat is tervezünk, illetve már dolgozunk ezeken. Ezek közül legjelentősebb a budapesti Szent István Gimnáziummal tervezett TÁMOP-pályázat, amely egyrészt
- egyrészt a tehetséggondozás és az olvasás közös témaköreire vonatkozik majd
- másrészt ennek keretében szerveznénk egy országos olvasási versenyt, illetve programot Olvasd a világot! címmel.
Budapest, 2011. január 30.