2007
Közhasznúsági jelentés 2007
- Részletek
- Írta: Végh Miklós
- Kategória: Közhasznúsági jelentés
- Találatok: 24244
A Magyar Olvasástársaság a következő tevékenységeket végezte 2007-ben:
1.) Beszámoló az IRA IDEC téli, dublini taggyűléséről -- 2007. jan. 20-21.
(Az IDEC -- International Development in European Committee -- az európai olvasástársaságok szervezete, gyűlésein az olvasástársaságok vezetői vagy IDEC-képviselői vesznek részt. Az előző gyűlés 2006. augusztusában Kecskeméten volt.)
A helyszínen munkacsoportok alakultak:
- vezetési workshop csoport (felkészülés a 2008. januári kolozsvári vezetői továbbképzésre)
- kommunikációs / honlap / kiadvány csoport (Új IDEC-honlap és fórum készült, munka közbeni formáját ld.: http://www.literacyeurope.org/NEW/ , melynek tartalmi feltöltését tematika szerint többen végzik. Mikulás Gábor a tagszervezeti adatok karbantartásának felelőse.)
- európai konferenciák (Berlin, 2007. aug., Braga -- Portugália, 2009.)
- a konferenciákon való fordítás, tolmácsolás szabályzatát átvizsgáló csoport
A Gerry Shiel vezetésével a jelenlévők áttekintették, hogy mely európai szervezetekkel milyen szinten áll a kapcsolat, pl. melyek hiányoznak (pl. Franciaország, Svájc, Olaszország), illetve milyen tagsági érvényesítési eljárások szükségesek.
A 2005. évi zágrábi Európai Olvasáskonferencia anyagáról korlátozott számú, válogatott előadásokat tartalmazó nyomtatott kiadvány készül. Az elektronikus változat teljes lesz.
Felmerült az elektronikus szövegek olvasásának témaköre; melynek kutatásával, megvitatásával kapcsolatban a közeljövőben munkacsoport alakul.
Tervben van a Federation of European Literacy Association megalakulása, melynek alapszabály-tervét a jelenlévők áttekintették és megvitatták.
Az IDEC pályázatírási és presztízs-szempontok okán székhelyt hoz létre magának Nagy-Britanniában, mely helyszanen a szervezet képviselője Henrietta Dombey lesz.
Az IDEC-tagszervezetek közül Ausztria, Írország és Nagy-Britannia szervezetei foglalkoznak gyerekkönyvek értékelésével és díjazásával. Az utóbbi kettőnek képviselői ígéretet tettek, hogy tapasztalataikat megosztják a készülő hasonló célú magyar projekt szervezőivel.
A konferenciát megelőzően (18-án) megalakult az eurázsiai IRA-régió (benne pl.: Mongólia, Tadzsikisztán, Grúzia, Örményország), illetve pedagógusképzési szimpózium volt (19-én).
Az összefoglalót Mikulás Gábor készítette, aki a Magyar Olvasástársaságot képviselte a konferencián.
2.) 2007. június 21-22-én került megrendezésre a Nyelvi képességek fejlődése és fejlesztése gyermekkorban című konferenciának, amely a HunRA és a Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Kar Nyelvészeti és irodalomtudományi Intézet közös rendezvénye volt. A konferencia igen sikeresnek bizonyult, ezért szeretnénk a jövőben is megrendezni.
Honlapunkon szülők számára külön rovatot nyitottunk. Jelenleg a nagysikerű „Szülők kérdezik az olvasásról „ valamint gyermekfolyóirat ajánló olvasható Máté Lászlóné tollából.
3.) Április 2-án Gyermekirodalom és esélyegyenlőség címmel tartottunk konferenciát a Belvárosi Pedagógiai Szolgáltató Központban.
4.) Checkpoint Literacy Az IDEC (International Development in Europe Committee /az európai olvasástársaságok szervezete/) valamint a Német Olvasás és Írás Társaság szervezésében 2007. augusztus 5-8. között Checkpoint Literacy címmel Berlinben rendezték meg a 15. Európai Olvasáskonferenciát.A konferencia nyitóelőadásain Andreas Schleicher Az irodalmi képességek az információs korban címmel tartott előadást, a finn Pirjo Linnakylä pedig a PISA-kutatások fényében mutatta be és értelmezte a finn oktatás jellemzőit, különös tekintettel az írás és olvasás fejlesztését szolgáló vonatkozásokra. A továbbiakban a világ valamennyi kontinenséről érkező résztvevők számos fontos témakörben tartottak előadásokat és műhelyfoglalkozásokat (pl. : írás, olvasás, irodalmi műveltség többnyelvű és többkultúrájú környezetben; iskoláskor előtti írás-, olvasás- és irodalmi nevelés; olvasási készség, motiváció, és az olvasás mint tevékenység; irodalmi műveltség és könyvtár; nemzetközi kutatások /PISA, PIRLS/; irodalmi műveltség és demokrácia; irodalmi műveltség és információs technika. Társaságunkat a rendezvényen Győri János és Borosné Jakab Edit képviselte
5.) Társaságunk csatlakozott a Lázár Ervin emlékére hirdetett mese-illusztrációs pályázathoz. A közös munkában a HunRÁ-t Sudár Annamária képviselte
6.) Nagy tisztelettel adózunk Lázár Ervin kiváló meseírónk emlékének. A kiváló író-meseíró emlékére LÁZÁR ERVIN MESEÍRÓ VERSENY-t hirdetett a Magyar Olvasástársaság, a Tanítók Egyesülete és az Apáczai Kiadó. A pályázaton több száz határon inneni és túli kisdiák vett részt.
7.) Szeptember 25-én, kedden a Belvárosi Pedagógiai Szolgáltató Központban kerül megrendezésre az ADORE-program keretében az a szakmai nap, ahol neves amerikai olvasáskutatók tartanak majd előadást. A rendezvényre a HunRA 10 résztvevőt delegált.
8.) A Gyermekirodalmi adatbázis munkálatairól
Előzmények: Az Olvass nekem! Kalauz szülőknek, óvónőknek, tanítóknak a gyermekkönyvek útvesztőjében c. kötet 1995-ben jelent meg a Magyar Olvasástársaság gondozásában a Trezor Kiadónál. (Írta és szerkesztette: Bocsák Veronika, Benkő Zsuzsanna és Hölgyesi Görgyi.)
A jelenlegi adatállományról:
• Tartalmazza az 1994-től 2005-ig terjedő időszak gyermek szépirodalmának legjavát, összesen 680 tételt, mely a bibliográfiai adatokon túl a kötetek tartalmi ismertetését is magában foglalja.
• Jelen pillanatban a www.ki.oszk.hu/gyerekirodalom címen érhető el.
• Keresési szempontok: szerző, cím, kiadás, életkor, nem, tartalmi besorolás.
• Az adatbázis-szerkesztés során felmerült költségeket a Magyar Olvasástársaság állta, a munka jelentős részét a Könyvtári Intézet munkatársai végezték.
9.) Szeptember 28-án Salgótarjánban rendeztük a Népmese Napját. A mára már határokon is átívelő mozgalommá vált rendezvénysorozatunk központi ünnepségének házigazdája ezúttal a Balassi Bálint Megyei Könyvtár volt. Az érdeklődők a következő programokon vehettek részt:
10.00 - 10.30 Beérkezés, regisztráció
10.30 - 10.50 Megnyitó, vendégek köszöntése
10.50 - 11.20 Dr.
11.20 - 11.50 Dr. Boldizsár Ildikó: Mesék a bölcsőtől a koporsóig
11.50 - 12.20 Dr. Praznovszky Mihály : Mikszáth nekünk mesél
12.20 - 12.30 Reflexiók; beszélgetés
12.30 - 12.40 Bemutatkozik az egyszervolt.hu
12.30 - 13.00 BÜFÉ-ebéd
12.40 - 13.20 Közben: A Magyar Olvasástársaság Közgyűlése
13.00 - 13.30 Füleki mesemondó gyerekek
13.30 - 14.00 Óvodai bemutató foglalkozás – mesefeldolgozás
14.00 - 14.20 Óvodapedagógusok szakmai bemutatkozása: Az irodalmi nevelés megújításának lehetőségei és megvalósulása egy tanév tükrében
14.20 - 14.50 Szinger Veronika: Mese az óvodában: könyvvel vagy anélkül?
14.50 - 15.00 Reflexiók; beszélgetés
15.00 - 16.00 Napzárta mesével, zenével – gyerekekkel
Az országos mozgalomhoz csatlakozott intézmények listája a honlapunkon olvasható. Ugyanitt elérhető a plakát és a meghívó is.