Robotokra cserélik a brit könyvtárosokat
- Részletek
- Írta: Csere Tamás
- Kategória: Agora
- Találatok: 2502
Steve Morris, a könyvtár pénzügyi igazgatója elmondta a Reutersnek, hogy a könyveket konténerekben helyezik el, amelyeket az egyes kötetek iránti érdeklődés függvényében csoportosítanak az épületben. Azt, hogy melyik mű hol található, csak a - közöttük közlekedő és az egyes köteteket megkereső, kiemelő és szállító - robotdaruk fogják tudni.
"Ahogy az idő telik, ki fog tűnni, melyek azok a kötetek, amelyeket a leggyakrabban kérnek ki, a rendszer rögzíti az adatokat és a legkeresettebb könyveket a raktár legkönnyebben megközelíthető részén fogja tartani" - mondta, hozzátéve, hogy azok viszont, amelyeket szinte soha nem keresnek, a raktár hátsó részén fogják végezni.
Az új technológiával a raktárépületben tárolt állomány mozgatásához összesen nyolc személyre lesz szükség. "Eddig az emeleteken mászkáltunk és kézzel emeltük ki a kért köteteket, míg a jövőben csak meg kell nyomni egy gombot, és a könyv maga érkezik hozzánk" - mondta el Alison Stephenson, a BL egyik alkalmazottja. "Viszont ha valaki rossz rekeszbe tesz egy könyvet ebben az épületben, akkor soha többé nem fogja megtalálni" - jegyezte meg Morris.
A 2011-ben elkészülő új tárolóközpont a British Library Londonban lévő St. Pancras-i központjának raktárait és olvasótermét egészíti ki. Boston Spaból 48 órával korábban kell igényelni a köteteket ahhoz, hogy a londoni központban olvasni lehessen őket. A könyvek állagának megőrzéséhez ideális lesz a környezet az új hightech raktárban. "Az oxigénszegény térben semmi sem kaphat lángra, az anyag vízfecskendők nélkül is teljesen védett a tűztől" - közölte az igazgató.
A BL digitalizálja anyagának egy részét, de Morris szerint olcsóbb az információt eredeti formájában tárolni. "A gyűjtemény olyan óriási, hogy teljes digitalizálása nemzedékek munkája lesz és rendkívül költséges". Sok könyv a mai szemlélet szerint csak igen szűk kört érdekel, de a szakember szerint jövendő értékét nem lehet előre látni. "Nem ítélhetjük meg a jövendő nemzedékek helyett azt, hogy mi az érték és mi nem" - jegyezte meg.
Példaként említette, hogy a sertésinfluenza kutatói most megtekinthették a British Library tudományos folyóirat-gyűjteményét, amikor információt kerestek az első világháború utáni nagy spanyolnátha járványról. Hasonlóképpen a Brit Kelet-Indiai Társaság hajói a XVII. és a XVIII. században bejárták a világ óceánjait és a hajónaplókban rögzített időjárási adatok ma nagyszerű adatbázist jelentenek az éghajlat felmelegedéséről folyó vitában.
Megjelent: http://kultura.hu 2009. november 30. (http://kultura.hu/main.php?folderID=1300&ctag=articlelist&articleID=293597&iid=1)