Mától ingyenesen érhető el az interneten a Magyar Távirati Iroda híreinek tetemes része: a Magyar Távirati Iroda (MTI), a Magyar Országos Levéltár (MOL) és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) együttműködésének köszönhetően mostantól a nagyközönség is hozzáférhet a páratlan történelmi dokumentumokhoz.
|
Vince Mátyás bemutatja az új szolgáltatást |
A Magyar Távirati Iroda, a Magyar Országos Levéltár és az Országos Széchényi Könyvtár összefogásával megvalósult Nyitott archívumok elnevezésű projekt az MTI híreinek feltárását, a helyenként veszélyeztetett dokumentumok digitalizálását és azoknak kereshető formában való elérhetővé tételét tűzte ki célul. Az MTI ugyanis 128 éve létezik, ebből kifolyólag története során híreinek tetemes részét papíron rögzítette. A nagyszabású kezdeményezés megvalósításának anyagi feltételeit egy 2008-as kormányrendelet teremtette meg, amelynek köszönhetően az MTI 100 millió forint céltámogatáshoz jutott.
Az MTI adatbázisának anyagából mostantól öt korszak - 1887-1919, 1920-1944, 1945-1949, 1956, 1988-2005 - válik kereshetővé az interneten, az anyag az MTI honlapja mellett a Magyar Országos Levéltár és az OSZK oldaláról is elérhető. "A köz pénzéből a köz javára" - fogalmazta meg a kezdeményezés mottóját Vince Mátyás, az MTI elnöke, aki egyebek mellett az újonnan elérhetővé vált adatbázis bizalmas híreit emelte ki, amelyek annak idején csak a kiváltságosok számára voltak elérhetőek. Az elnök emellett hangsúlyozta az ingyenes nyilvánosságra hozatal fontosságát, hiszen most egy közpénzből digitalizált állomány vált a nagyközönség számára is elérhetővé: szerinte ez a gesztus az újságíró-társadalom számára is igen hasznosnak bizonyul majd. A Fotómozaik nevű adatbázis az MTI fotóarchívumának több mint 20 ezer felvételét tárja az érdeklődők elé: a 2001 és 2005 közti időszak fényképeihez 2010-ben számos fotó társul majd, amely a szélesedő tematikát és a 70 ezer képre duzzadó mennyiséget tűzte ki célul.
|
Gecsényi Lajos, Vince Mátyás és Monok István |
A Nyitott archívumok projekt jelentőségét érzékelteti, hogy csak az 1988 és 2005 közti hírszám a 2 millióhoz közelít - Vince Mátyás megközelítőleg összesen 5 millió hírről beszélt. Gecsényi Lajos, a MOL főigazgatója szerint a körülbelül 1570 kötetnyi, több mint 700 ezer oldalnyi anyag közzététele egy példátlanul értékes történelmi és a napi munkában felhasználható állományt tesz elérhetővé. Monok István, az OSZK főigazgatója hangsúlyozta: különösen fontos a tény, hogy a digitalizált anyag ebben a teljes formában máshol nem található meg.
Szerző: Kelemen Éva • Fotó: Kováts Dániel