Hétfőn véget ért a 81. Ünnepi Könyvhét

Szalagos kis tüntetéssel kezdődött, szombat és vasárnap esti gyertyás dedikálásokkal végződött a 81. Ünnepi Könyvhét és a 9. Gyermekkönyvhét. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése igazgatója, illetve tucatnyi író és újságíró azért tűzött ki fehér szalagot az esőkabátja hajtókájára, mert úgy hallották, hogy az új kormány leállítja a könyvkiadást, a magyar könyvek könyvtárba jutását segítő Márai-programot. Mire elállt az eső, már kiderült Szőcs Géza államtitkár közleményéből, hogy a hír nem igaz, a program folytatódik, így az esőkabátokkal együtt a szalagok is eltűntek.

Borbándi Gyula 91 éves müncheni magyar író, az összmagyar irodalom egyik legidősebb képviselője nyitotta meg a világ legnagyobb múltú, 81 éve folyamatosan létező nemzeti könyvfesztiválját. Öröm és megtiszteltetés számára – mondta többek között az íróként, a magyar irodalom nyugati szervezőjeként, népszerűsítőjeként is halhatatlan irodalmár –, hogy azt a fesztivált nyithatja meg, amelynek első teljes napjára esik az a június 4-e, amelyet az új parlament első intézkedéseként a nemzeti összetartozás napjává avatott. Még aznap este együtt ünnepelték Novotny Zoltán elnök 70. születésnapját és a könyvhét kezdetét protestáns író-újságírók a Margit körúti Trófea Grill étteremben. A Protestáns Újságírók Szövetsége (Prúsz) tagjai antológiát szerkesztettek Novotny Zoltán tiszteletére, amelyet Szentesi Zöldi László adott át az ünnepeltnek.

Ezután könyvbemutatók következtek, melyeken Fabiny Tamás, Bánó Attila, Pósa Zoltán, Szentesi Zöldi László beszéltek könyvheti műveikről, majd Zászkaliczky Zsuzsa főszerkesztő mutatta be a Credo című, újjászületett evangélikus lelkiségi és irodalmi folyóiratot, amelyet az írótársak segítségével szeretne élő irodalmi orgánummá fejleszteni.


Az idei volt az első olyan könyvhét, amely Püski Sándor, a magyar könyvkiadás nagy doyenje személyes jelenléte nélkül zajlott le. Lélekben és könyvekben velünk volt a magyar irodalom halhatatlan klasszikusa, a Kráter Kiadó standjánál Turcsány Péter kiadóvezető-költő ajánlotta a Németh László-sorzatból az Alsóvárosi búcsút, Kaiser László tanulmányával.

A Lazi Kiadó a könyvhétre időzítette Nyirő József A sibói bölény című, nagyhatású történelmi regényét idősebb Wesselényi Miklósról, az árvízi hajós édesapjáról, kiből a börtönévek szenvedései neveltek féktelen fenegyerekből igazi hazafit.

A könyvünnep öt napján több mint ezer író dedikálta köteteit. Munkatársaink közül Fehér Béla a Lecsó, valamint a Filkó című könyveit, Kristóf Attila A kék bagoly, Margittai Gábor a Mi a madzsar?, Pósa Zoltán a Pósa Zoltán breviáriuma, az Ifjúság maradéka című köteteket, valamint az Év novellái 2010 című, magyar naplós antológiában megjelent Fanyalgás című elbeszélését dedikálta. Kelemen Erzsébet három, Pomogáts Béla öt kötetet is megjelentetett az ünnepi könyvhétre. Drámákkal jelentkezett két közismert költő, az egykori ’56-os hős, Buda Ferenc és a középnemzedék képviselője, Fazekas István. Buda Színre szín című kötetét a Holnap, Fazekas „Kis Károly” című drámáját a Hungarovox rendezte sajtó alá.

Papp Tibor, az avantgárd költészet nagymestere az Óraköltemények című könyvét dedikálva elmondta, hogy a kötet az ART 22-es budapesti galériában rendezett, idén február 26-tól április 25-ig nyitva tartó, Papp Tibor vizuális életművét bemutató kiállítás nyomán készült, ahol a lefényképezett óraversek eredetijeit is meg lehetett kapni. Az Őszi sárgák című versciklus főhajtás a 17-18. századi képversköltők, Simándi László, Sülyepüspöki József, Szlafkovszki Benedek, Kácsor Keresztély, Moesch Lukács, Oroszi István, Lepsényi István, Kozma István és Kemenes Egyed előtt, akik példázzák, hogy az avantgárd vizuális költészet nem a hagyományok elutasításában, hanem ellenkezőleg, az újjáélesztésében fogant.

Emlékezetesen nagy sorok álltak Szőcs Géza sátra előtt, aki vasárnap délután dedikálta a Tasso Marchini és Dsida Jenő című könyvét a Szent István Társulat pavilonjánál. Sólyom László köztársasági elnök Egy elnökség lenyomata című kötetének vasánap délutáni dedikálásakor nagy sor kígyózott a Vörösmarty téren, de sokan dedikáltatták Jókai Annával a Szegény Sudár Anna című regényének hetedik kiadását a Széphalom Sátornál is.

A könyvhét leghangulatosabb része a szombat esti Könyvek éjszakája volt, amelyet könyves bál és gyertyafényes dedikálás tett még színesebbé. Idén másodjára játszódott le sikeresen az esemény, ahol a vásárlási kedvet a romantikus körülmények mellett fokozta, hogy este nyolctól nemcsak húsz-, hanem negyvenszázalékos kedvezmény illette meg a szerencsés vásárlót.

Kutassy Máté
Megjelent: MNO, 2010. június 7. 15:12 (http://www.mno.hu/portal/717578)
HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 5355 vendég és 0 tag böngészi