"Közös akaratnyilvánítás" a Márai Program elindításáért
- Részletek
- Írta: Hunra_Admin
- Kategória: Agora
- Találatok: 2444
Mint Zentai Péter László, az MKKE igazgatója emlékeztetett, a rendszerváltás óta hagyomány, hogy a könyvhét felváltva egy határon túli, illetve egy anyaországi író köszöntőjével veszi kezdetét hivatalosan, ezzel is szimbolizálva a magyar irodalom egységességét.
Borbándi Gyula Széchenyi-díjas történész, író köszönetet mondott azért, amiért a magyar könyv ünnepét első alkalommal nyithatta meg "az ötágú sípnak nevezett magyar irodalom ötödik ága, a nyugati magyar irodalom" egyik képviselője.
"Személyem kiválasztását erre a megtisztelő szerepre másnak felfogni nem tudom, mint a hála és köszönet jelének, amelyet a magyar könyvkiadók szövetsége mindazok iránt érez, akik a nyugati szétszórtságban nemcsak megmaradtak a magyar nemzet hű fiainak, de annak különféle módon tanújelét adni sem késlekedtek" - fogalmazott Borbándi Gyula.
Az író megnyitóbeszéde után az MKKE vezetői bejelentették: fehér szalag kitűzésével nyilvánítják ki közös akaratukat az olvasás- és könyvkultúra fejlesztését célzó Márai Program azonnali elindításáért.
Mint Barna Imre, az MKKE elnöke felidézte, már három éve készülnek arra, hogy "ebbe az állami pénzt vajmi keveset látó szakmába" a könyvtárak beszerzési keretének meghatározott szempontok szerinti bővítésével 1 milliárd forint pluszpénz juthasson.
A Márai Program indulását éppen a könyvhét ünnepélyes megnyitóján kívánták volna bejelenteni - árulta el Barna Imre, mint azonban megjegyezte: ez a terv "egy adminisztratív feladatát durván félreértelmező állami hivatalnok ellenállásán az utolsó pillanatban" elbukott, a Pénzügyminisztérium kincstárnoka ugyanis a parlament kulturális bizottságának alakuló ülésén elhangzott fenntartásokra hivatkozva megtagadta a szerződés szignálását.
"A fehér szalag kitűzésével azt kívánjuk demonstrálni, hogy nem várhatunk tovább. Sem újabb három évet, sem hónapokat, sem hosszú heteket (...) Haladéktalan intézkedést követelünk!" - fogalmazott az MKKE elnöke.
Az ünnepélyes megnyitót a közönség soraiból hallgató L. Simon László író, költő, az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöke az MTI kérdésére elmondta, véleménye szerint a döntés túlzás volt a hivatalnok részéről, aki állítólag az ő elnöki zárszavában megfogalmazottakra reagálva döntött úgy, hogy leállítja a program finanszírozását.
"Én azt mondtam ebben a zárszóban, hogy a Márai Programot, amit egyébként jó és támogatandó dolognak tartok, érdemes lesz felülvizsgálni, ez nem azt jelentette, hogy bármilyen módon le kellene állítani" - hangsúlyozta L. Simon László, hozzátéve: annak érdekében továbbra is szükségesnek tart egy felülvizsgálatot, hogy ne a nagy kiadók elfekvő raktárkészletei jussanak az olvasókhoz.
Mint az író hozzáfűzte, a hibás hivatalnoki döntésre adott reakciót túlzottnak érzi, mert olyan kontextusba helyezi a történteket, mintha az új kormány kívánná leállítani a programot. "Nincs ilyen kormányzati szándék, és nem is lehetne, mert eddig nem is volt olyan felelős vezető, akinek jogköre lett volna erre (...) A Márai Programot senki nem akarja és nem is fogja leállítani" - fogalmazott L. Simon László.
Az Ünnepi Könyvhét központi helyszínén június 3. és 7. között 152 pavilon, mintegy 250 hazai és határon túli kiadó, 400 könyvújdonság és csaknem ezer dedikálás várja a könyvbarátokat, szombaton pedig második alkalommal rendezik meg a Könyvek Éjszakáját. A programokhoz több fővárosi helyszín és számos vidéki város is csatlakozott.
Megjelent: Stop.hu, 2010. 06. 03. 18:43 (http://www.stop.hu/articles/article.php?id=677147)