Az Év vidéki könyvesboltja címért járó díjat vehette át Jess Kinga

Óriás üvegablakok, tágas nyitott terek, mindenütt fa- és kőburkolat. A kávézó melletti olvasósarokban két lány Varró Dani kötetét lapozgatja éppen, máskor itt író-olvasó találkozókat, dedikálásokat tartanak.

Jess Kinga

– Sok évvel ezelőtt pontról pontra leírtam magamnak, milyennek képzelem el a jövő könyvesházát, és ezt az álmot valósította meg az építész. Azt akartam, hogy együtt pulzáljon az egész ház – mondja Jess Kinga, miközben letelepszünk az emeleti Torony-galériával szemben, ahol főként váci művészek állítanak ki. Az Év vidéki könyvesboltja versenyben ez a bolt, a váci Lyra könyvesház kapta a legtöbb szavazatot. Jess Kinga a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon vette át a díjat.

Arra a kérdésre, miért a könyveszszakmát választotta, messziről kezdi a választ. Könyvek között nőtt fel, szülei olvasó emberek voltak. Általános iskolában könyveket kölcsönzött az osztálytársainak, és erről füzetet vezetett, de nemcsak kölcsönözte, ajánlotta is kedvenc olvasmányait. Miután édesapja könyvtárát kiolvasta és katalogizálta, átjárt a szomszédokhoz olvasnivalóért. Azt mondja, amióta a betűket ismeri, könyvesboltban akart dolgozni. A szükséges szakmai gyakorlat és öt év könyvesboltban eltöltött idő után önállósította magát, mert „másféle elképzelései voltak egy jól működő könyvesboltról”. – Huszonhárom éves voltam, amikor egy lakótelepi sorház közös helyiségét elkértem a lakóktól. Úgy gondoltam, egy lakótelepen helye van könyvesboltnak. Nem volt könnyű küzdelem, hiszen előttem csak egy fogorvos bérelt helyiséget a soron, máshol a kerékpárokat tárolták – mondja.

A lakótelepről néhány év után egy másik, de már belvárosi apró üzlethelyiségbe költözött. Az üzletbe csak három-négy vásárló fért be, ezért karácsony előtt hosszú sor kígyózott előtte az utcán. A városban azonban elterjedt a hír: milyen jó könyveket tarthatnak ott, ahol ennyi vevő álldogál órákat bejutásra várva.

– A kilencvenes évek elején még újdonságnak számított, ha egy üzletben azonnal reagáltak a vásárlói igényekre, mi pedig mindennap jártuk a nagykereskedéseket. A meglévő mellé hamarosan még két könyvesboltot nyitottunk, így bármerre jártak az emberek, megtaláltak minket. Vácon sok a bejáró, a vasútállomás melletti üzletben például azokra a vásárlókra számíthattunk, akik hazafelémenet esti olvasmányukat, vagy egy sorozat legújabb darabját keresték. Ez azonban szép lassan átalakult. A könyv egyre inkább ajándékcikké vált, egyre nagyobb választékra, mutatósabb kötetekre van igény – magyarázza, miért kellett változtatni addigi üzletpolitikájukon az ezredforduló tájékán. Ekkor határozták el, hogy a három kicsit egy nagy könyvesboltba költöztetik. A szerencse is velük volt: az önkormányzat 1998-ban meghirdette a főtérrel szomszédos, korábbi csirkepiacot eladásra. Ide épült zöldmezős beruházásban az új üzletház, amely forgalmas találkahellyé nőtte ki magát az elmúlt években.

– Igyekszünk az árut úgy kihelyezni, hogy a könyv kínálja magát, a vásárlónak kedve legyen nézelődni. Olyan könyvesbolt vagyunk, ahol témánként óriási a választék, de egy-egy könyvből csak kevés példányt tartunk.A könyvek nagyobb részét azonban 24 órán belül meghozatjuk – mutat végig a tematikus polcokon, majd az egyik számítógépen rákattint weboldalukra. A webáruházi értékesítés évről évre nagyobb részét teszi ki az eladásnak, hiszen rengeteg olyan vidéki vevőjük van, aki fizikailag még sosem járt az üzletben.

– A gazdasági válság minket sem került el. Ennek eredményeként most rendkívül olcsón hozzá lehet jutni egyes könyvekhez. Persze, nem a divatos bestsellerekhez, amelyek egy országos médiakampány után pár hétig tarolnak, aztán már senki nem emlékszik rájuk – jegyzi meg, majd hozzáteszi, két éve álmában sem gondolta volna, hogy egyszer a vámpír könyveknek külön polcot kell majd kialakítani. De így maradhatnak meg aránylag nagy számban a szépirodalmi kötetetek, amelyeket ritkábban vesznek kézbe a vásárlók. Szerinte nehéz meghúzni a vonalat a lektűr és a szépirodalom között, a jó könyv ismérve, hogy a megjelenés után évekig folyamatos a kereslet irántuk. Náluk évek óta Paulo Coelho művei vezetik az eladási listát, de jól fogynak SzabóMagda,Márai Sándor és Wass Albert kötetei is.

Matkovich Ilona

Megjelent: Népszabadság Online, 2010. május 10. (http://nol.hu/lap/kult/20100510-a_vaci_konyves)

HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 209 vendég és 0 tag böngészi