Divattervező pályázat
- Részletek
- Írta: Hunra_Admin
- Kategória: Agora
- Találatok: 2314
Helyszín: Budapest
Tervezett időpont: 2010 augusztus 18-26.
Jelentkezési feltételek:
- Elhivatottság a divatszakma iránt és alapismeretek (némi anyagismeret, rajz, tervezés és varrás)
- 25 éves korhatár
- Amatőr vagy szakképzettség
- Jelentkezni egy portfólió anyaggal lehet, ami a következőket tartalmazza:
• Eddigi tervek ( kész ruha és/vagy tervrajzok), Szakmai önéletrajz
• 3 gyermekruha terv, Tündérország címen (kiindulási pont a Magyar népmesék): rajz, technikai rajz, alapanyagok ( a hulladéknak minősített anyagok kategóriájából, lehet ez textil maradványok, fonalak)
Jelentkezési határidő: május 2.
Elbírálás alapján 5 divattervező vehet részt a csereprogramon, viszont minden divattervező ezáltal bekerül az adatbázisunkba, ami annyit jelent, hogy folyamatosan értesítjük pályázatokról, és más bemutatkozási lehetőségekről.
Terveiteket a következő email címre várjuk: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Részletek a programról
A mai, túlszennyezett társadalomban szükség van arra, hogy újragondoljuk a környezetünkhöz való viszonyulásunkat és tudatosabban éljünk annak érdekében, hogy az utánunk jövő generáció egy tisztább, élhetőbb környezetet örököljön tőlünk.
A környezetvédelem egyik legégetőbb kérdése napjainkban a hulladékfelhalmozódás, amelynek legésszerűbb orvoslása az újrahasznosítás, amely által nem csupán a hulladék mennyiségét csökkentjük de értékkel ruházhatunk föl értéktelennek hitt, hulladéknak minősített tárgyakat, anyagokat. Azonban nem csupán a fizikai újrahasznosítás válik egyre inkább szükségessé napjainkban, hanem szellemi, kulturális, elveszettnek hitt értékeink újrafelfedezése is, hiszen a környezettudatos ember szellemi-fizikai egész, cselekedeteinek mozgatórugója az értékek felismerése és megőrzése.
Újrahasznosított Mesék művészeti program amely Mese, Hagyomány és Újrahasznosítás jegyében szólítja meg a kárpátmedencei, amatőr vagy szakképzett, fiatal divat tervezőket és arra ösztönzi, hogy helyi kultúrák kölcsönös megismerése alapján alkossanak egy olyan új stílust ami kárpátmedence hagyományos motívumaiból, szokásaiból merítve egy környezettudatos, hagyománytisztelő világról mesél gyermekruhák formájában.
A program ötlete 2009 júniusában született és Novemberre máris teret kínált az első informális ifjúsági találkozásra ami háromnapos karácsonyi rendezvény formájában bontakozott ki.
A találkozón; erdélyi, délvidéki illetve magyarországi fiatal divattervezők találkozhattak Budapesten, a háromnapos rendezvényünkön egy egységes Benedek Elek tiszteletére tervezett mese-, divatkollekcióban amit végül kifutóra vittünk
A találkozó után határoztuk el, hogy újraszervezzük a találkozót, újabb fiatalokkal és az ő igényeik alapján.
• Az Újrahasznosított Mesék idei programterve az ifjúsági csereprogramon alapszik, egyesületünk első ízben szervez ilyen jellegű programot. Az ifjúsági csereprogram lényege a válaszok közös, együttes keresése a szakma kihívásaira, a lezárása pedig egy nyilvános divatbemutató annak érdekében, hogy ezáltal lehetőséget adjunk a szervezési folyamatok testközelből való megtapasztalására, illetve a közönséggel, a sajtóval való találkozásra.
A programot önkénteseinkkel állítottuk össze, az itteni és az erdélyi fiatal tervezők igényeit figyelembe véve.
Programunk önkéntesei: fiatal, amatőr vagy profi textil-, divattervezők, fotográfusok, illetve kommunikáció szakos fiatalok és néprajzkutatók illetve népművészek.
- Budapesten 10 aktív fiatallal, és több alkalmi önkéntessel dolgozunk a programon.
- Erdélyben a HÍD-Szebeni Magyarok Egyesülete által két kommunikáció szakos fiatal lány koordinálja és terjeszti programunkat országszerte. Kolozsváron nemrégiben csatlakozott még 3 fiatal divattervező diák, egy kommunikáció szakos fiatalember, a művészeti egyetem néhány fotó szakos diákja, vannak környezetvédő barátaink is, akik segítenek programunk megvalósításában és nemrégiben társult néhány műépítészeten tanuló diák Kolozsvárról és Marosvásárhelyről.
- Célcsoport: Migráns Fiatalok, Tehetséges Fiatalok
- Tevékenység: csoportos foglalkozás
- Kulcsszavak: Mese, Hagyomány, Újrahasznosítás
- Téma: Tündérország
Az adott témakörben ötletjátékot indítunk mert kíváncsiak vagyunk, hogy hogyan viszonyulnak a mai fiatalok ehhez a témához és hogyan vonnák bele ruhaterveikbe, úgy, hogy az adott kollekció újszerű legyen és megfeleljen a kór trendjeinek és kényelmi igényeinek. Természetesen mindez az újrahasznosítás és a hagyomány újragondolás széles körében történik.) A tervezett ruhák és kiegészítők gyermek méretben készülnek el.
- Csereprogram, 9 napos
- Országok: Románia (HID-Nagyszebeni Magyar Kulturális Iroda) és Magyarország (Budapest)
- Résztvevő fiatalok száma: 10 fő országonként (10 fő, Románia-10 fő, Magyarország).
- Kisérők száma: 2 fő országonként ( 2-Románia, 2-Magyarország)
* * *
Újrahasznosított mesék – Ifjúsági csereprogram
2010.08.18 – 2010.08.26
Budapest
• 0.nap: 2010.08.17-este, indulás Kolozsvárról, a Buszállomásról.
• 1. nap: 08.18 -
- Délelőtt érkezés a Népliget buszállomásra. utána szállás elfoglalása.
12:30- Találkozás az EME közösségi helyszínére- Itt a programunkban résztvevő fiatalok találkoznak egymással, a csoportvezetők ismertetik a programmal kapcsolatos alapszabályokat, megkapják a mentőcsomagokat és a velejáró utasításokat.
13:00 Ebéd.
14:00- EME székhelyén: Ismerkedés játékos formában. Bemutatkozás, program ismertetés, Ismertető az eddigi rendezvényekről-vetítés
19:00- Vacsora
20: Közös szabadprogram, városnézés.
• 2.nap:08.19-
8:00- Reggeli
9:30- Látogatás a Néprajzi Múzeumba,Szakmai beszélgetés szakemberekkel: textíliáról és textíliákon megjelenő motívumokról, illetve a ruhakészítés történetéről, kezelési módszerekről és arról, hogyan hasznosítható a jelenben a régi technika, érdemes-e foglalkozni hagyományos tervezési, kivitelezési módszerekkel?
Javasolt témák:
- A válság megöli a divatot?
- Hogyan fér össze a hagyományos a nemzetközivel?
- Önfenntartó divatszakma? Segítsük egymást?
- A divat, mint mindmáig élő kommunikációs közeg. Üzenet az öltözékekben, történetek, mesék a textileken?
- Mai és régi mesék. Mai és régi gyermekek. Alkalmazkodás vagy alakítás?
- Kötetlen beszélgetés
13:00- Ebéd
14:00- Látogatás egy fiatal budapesti divattervező műhelyébe. Ismerkedés a munkatechnikákkal. Műhely foglalkozás a helyszínen (ez a program rész azért fontos, mert itt az Erdélyből érkező fiatalok megismerkednek a Budapesti professzionális, Európai divatházak szintjére emelkedő professzionalizmussal.
19:00- Vacsora
20:00- Esti értékelés
• 3. nap: 08.20.
8:00- Reggeli
9:30- Látogatás a Budai Várba a Mesterségek ünnepére. Itt egész napos tevékenységet folytatunk. A fiatalok feladata, hogy anyagokat gyűjtsenek Tündér-ország témában. A fényképész fiatalok képanyagokat gyűjtenek, a divattervezők, vagy más kreatív fiatalok, rajz formájában és kikérdezés által gyűjtenek anyagokat. (ez segíti a fiatalokat abban, hogy közvetlenebben legyenek munkájuk érdekében).
Ebéd a várban történik annak érdekében, hogy minél több időt töltve a helyszínen,alapos munkát végezhessenek a fiatalok.
19- Vacsora
20:00- Szabad program
• 4. nap: 08.21
8:00- Reggeli
9:30- Előző nap értékelése: Itt a fiatalok beszámolnak az előző napon végzett gyűjtésről, kivetítjük azokat a fotókat amelyek a Mesterségek ünnepén készültek. A fiatalok elmesélik, hogyan fogják majd felhasználni a gyűjtött anyagot a műhely foglalkozás során, az ott tapasztalt élményeikről fognak majd mesélni.
11:00- Rövid szünet
11:30- Műhelyfoglalkozáshoz való terem berendezése, eszközök előkészítése.
13:00- Ebéd
14:00- Műhelymunka: Előre elkészített tervek bemutatása (rajzolt tervek illetve a kész alkotások)
A fiatal tervezők találkoznak azokkal a gyerekekkel akik a program utolsó előtti napján megrendezésre kerülő divatbemutatón a ruhákat viselni fogják, ez alkalomból tartjuk majd az első ruha próbát és ekkor beszéljük meg tervezők és gyerekekkel, milyen koreográfia alapján történik majd a divatbemutató.
19:00- Vacsora
20:00 Világzene program
• 5.nap: 08.22
8:00- Reggeli
9:30 Fotó-Workshop: Helyszín az EMEI székháza, itt fiatal tervezők és gyerekek együtt a divatfotózásról szereznek ismereteket, a fiatal fotósok portfóliót készítenek a kis modellekről és tervezők által készített ruhákról
13:00- Ebéd
14:00- Fotó workshop folytatódik, ezúttal egy stúdióban vagy szabadtéren
19:00- Vacsora
20:00- Szabad program
• 6. nap:08.23
8:00- Reggeli
9:30- Szakmai Látogatás Hegyi Lucia Divatházba, itt Szakmai beszélgetést folytatunk a divattervezőkkel.
13:00- Ebéd
14:00- Műhelyfoglalkozás székházunkban: Kreatív foglalkozás tartalmazza a kiegészítők készítését alternatív anyagokból,a Tündérország témakörben összegyűjtött anyagok alapján.
19:00- Vacsora
20:00- Esti értékelés
• 7.nap: 08.24
8:00- Reggeli
9:30- Sajtótájékoztató a divatbemutatóval kapcsolatosan.
12:00- Iparművészeti múzeum látogatása.
13:00- Ebéd
14:00- A divatbemutatóra való előkészületek: A ruhácskák kivasalása, esetleg ha szükséges, átalakítása, kiegészítők és más eszközök előkészítése.
16:00- Próba gyerekekkel
19:00- Vacsora
20:00- Értékelés
• 8.nap: 08.25
8:00- Reggeli
9:30- A divatbemutató helyszínén, a divatbemutatóra készülve helyszín előkészítésével foglalkozunk (fény-, hangpróba); Főpróba gyerekekkel (a helyszínen)
13:00- Ebéd
14:00- A divatbemutató helyszínén: főpróba.
16:00- Divatbemutató
18:00- Divatbemutató után, teremátadás.
20:00- Díszvacsora-Záróünnepség
• 9. nap: 08.26.
8:00- Reggeli
9:30- Összefoglaló megbeszélés
12:00- Városlátogatás
13:00- Ebéd
14:00- Szabad program
19:00- Vacsora
Jó munkát!
Megjelent: Erdély.ma, 2010. április 23., 10:34 (http://erdely.ma/palyazatok.php?id=67757)