Akkora kincs, mint Gábor Áron ágyúja
- Részletek
- Írta: Hunra_Admin
- Kategória: Agora
- Találatok: 1997
Gábor Áron ágyúja mellett talán ez a kódex a legértékesebb kincs a Székely Nemzeti Múzeumban. „A mai nap mérföldkő a Székely Nemzeti Múzeum történelmében: ennek a műtárgynak 140 évet kellett várnia arra, hogy a történelem által ejtett sebeket gondos kezek restaurálják” – utalt Vargha Mihály igazgató a műkincs viszontagságos múltjára. A kódexet, amelyet több mint két év alatt Budapesten az Országos Széchenyi Könyvtárban restauráltak, ma, a Könyv Világnapján adták át a sepsiszentgyörgyi múzeumnak.
A több mint 500 éves műtárgyról Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta: lehetőséget teremtett a találkozásra, annyi embert vonzott a múzeumba, mint Gábor Áron egyetlen fennmaradt ágyúja. „A 2010-es esztendőt úgy alakítottuk, hogy a Székely Nemzeti Múzeumba két, a székelyföldi közösségnek szimbolikus jelentőségű műkincset hozzunk haza. Bevallom, elégtétellel tölt el, hogy ez sikerült, hiszen ez azt is jelenti, hogy az évtizedek óta váró kérdések megoldásának ideje végre eljött” – hangsúlyozta az önkormányzati vezető. „Engedjék meg, hogy ez alkalommal egy jó hírt továbbítsak: Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter bejelentette, hogy Gábor Áron ágyúja ott marad, ahol a helye van: itthon, Székelyföldön!” – nyomatékosította Tamás Sándor a múlt héten, Csomakőrösön elhangzott ígéretet.
Az Apor-kódex helyreállításával kapcsolatban Vargha Mihály hangsúlyozta komoly segítséget jelentett a Román Nemzeti Könyvtár által nyújtott támogatás. Mint ismeretes, a ’90-es években már próbálkoztak a kódex
Vargha Mihály azt is elmondta, hogy a kódex szövege a mai olvasó számára nehezen értelmezhető, hiszen a korabeli kalligráfiát nehéz kisilabizálni – de reményei szerint az ötszáz évvel ezelőtti magyar nyelvet híven tükröző műkincsről készül majd kritikai kiadás is. Az átadást egy követően tudományos előadást tartott Boka László az OSZK tudományos igazgatója, Tóth Zsuzsa restaurátor, Gábor Csilla, Korondi Ágnes illetve Egyed Emese, a Babeș Bolyai Tudományegyetem tanárai.
Megjelent: Erdély.ma, 2010. április 22., 21:53 (http://erdely.ma/kultura.php?id=67734)