Sokat sejtet ez a könyv, címlapján a festő Tarot-sorozatának kulcsfigurájával. Az ősi szimbólumrendszer és Madách Tragédiájának összefüggéseit keresi, igazi nagy utazást téve Alsósztregova és a mítoszok eredete között; és az olvasónak bele kell húznia, ha követni szeretné az évezredeken át ívelő históriát.

A tempó azonban nehezen követhető, a sok párhuzamos gondolat között lépten-nyomon elvész figyelem. Talán Szemadám György végig nem döntötte el, hogy a Hoppál Mihállyal közösen írt és ma már alapműként ismert Jelképtár nyomán enciklopédiáját folytatja a Tarotra szűkítve, vagy az elemzések hagyományos rendjét borítja egy ilyen megközelítéssel, esetleg tanítóként vezeti végig a kártyalapokon az olvasót. Egy rövid, vallomásos jellegű bevezető után ugyanis előbb a kártyajáték történetén kalauzol végig, aztán beavat a Tarot legkülönfélébb értelmezéseibe, a reneszánsztól Hamvas Béláig, majd egyenként végigkísér a lapok ábráin, de nem a maga kiforrott gondolatmenete mentén, összerendezve, hanem az elemek magyarázatát egymás mellé téve. Ebből inkább tudástár kerekedik ki, mint valamerre vezető út.
 
A Tarot képekkel kommunikál - mégis fekete-fehér, kicsi, rossz minőségű képek illusztrálják a szöveget, inkább csak emlékeztetőül annak, aki jól ismeri a megidézett, másfél évezrednyi művészettörténeti anyagot. De aki nem, az hamar feladja, hogy kibogarássza az összemosódó szürkékből az égi bölcsesség földi képmását. Valahogy így áll a Tabula Smaragdina és Aleister Crowley között is, információktól és idézetektől zsongó fejjel. Szemadám fölényes tudással járkál a könyvtárnyi vonatkozás és magyarázat között, de ilyen mennyiségben, néha oldalakon át idézve, a témából kevésbé felkészült olvasó egyre inkább a rég elfelejtett vizsgadrukk tüneteit produkálja.
 
Szeretné átrágni magát a Bolond számozatlan lapjától a Világ zárófejezetéig, szeretné átélni az egyiptomi papok örökségét mai aggyal és lélekkel, és mindezt felfedezni Madách drámai költeményében, szóval együtt haladni a szerzővel, mintha fogná a kezét, vinné a kalandos úton. De nem megy, hiába ködlik előtte a vándor alakja, sőt hiába a Madách-művet kísérő magyarázatok, csak nem áll össze a kép. Nem mintha nem volna meggyőző a feltevés, hogy Madách az emberiség nagy szellemi kincsét gerincként gyúrta bele a Tragédiába - amikor húsz éve Pap Gábor Csontváry festményeit kutatva rájött, hogy a Napút festője asztrológiai alapábrák szerint szerkesztette a képeit, ugyanilyen izgalmas felfedezés volt -, de a Vándor titka a sok idézet, magyarázat, hivatkozás erdejében tévelyegve változatlanul titok marad.
 
Szerző: Götz Eszter
Fotó: so-garden.com
HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 3630 vendég és 0 tag böngészi