Több mint 170 milliós támogatási összegből újítja meg infrastruktúráját, illetve bővíti szolgáltatásait hét Fejér megyei könyvtár 2010-ben. Az uniós forrásból megvalósuló programok segítségével kívánják növelni a könyvtárba járók számát, miközben a virtuális felhasználókra gondolva az informatikai lehetőségeket is bővítik. A projektet megnyitó, február 12-ei rendezvényt követően olvasásnépszerűsítő programok indulnak, illetve a megye könyvtárai számára is használható internetes felületek nyílnak meg - mondta el Komlósi József projektmenedzser. Részesül a támogatásból a Kodolányi János Főiskola Könyvtára is: csaknem 32 milliós összeget kap.

A TIOP és TÁMOP pályázatokon sikeres projektek keretein belül kötött további könyvtárakkal, civil szervezetekkel is együttműködési megállapodásokat a konzorciumot vezető Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár (VMMK) és a hat további tag. A TIOP pályázat esetében augusztus 31-én, a TÁMOP-nál pedig december 31-én fejeződik be a projekt.

Az eddigi pár milliós támogatásokkal szemben most 170 millióból fejleszthetnek a könyvtárak
"Meglehetősen nehéz a könyvtárak működése, és ugyan a Nemzeti Kulturális Alapnál is rendszeresen pályáztunk, a néhány milliós támogatásokkal szemben a két uniós projekt az eddiginél sokkal nagyobb volumenű fejlesztésekre ad lehetőséget" - mondta el az Edupressnek Komlósi József, aki tíz évig volt a megyei könyvtár igazgatója, jelenleg pedig projektmenedzserként segíti az uniós forrás felhasználását. Az infrastruktúra fejlesztésére a pályázó két konzorcium tagjai számára a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) 87.950.920 forintot, a szolgáltatások kiszélesítésére pedig a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) nyújt 88.270.000 forintot. Mindkét csoportosulást a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár vezeti, de közös további négy tag is: a székesfehérvári Városi Könyvtár, a szintén a városban székelő Kodolányi János Főiskola (KJF), továbbá az Aranybulla Könyvtár Alapítvány és Gárdony Város Önkormányzata (ez utóbbiak fenntartásában működik ugyanis a Kodolányi János Főiskola Könyvtára, az Aranybulla Könyvtár és a gárdonyi Városi Könyvtár). A TÁMOP pályázat nyertesei között szerepel még a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága, illetve annak könyvtára, a TIOP-projektben pedig a Székesfehérvár Egyházmegyei Hivatal, mint a Püspöki Könyvtár fenntartója vesz részt.

További könyvtárak csatlakozhatnak
A konzorciumban részt vevő könyvtárak civil közösségekkel, illetve további könyvtárakkal, a VMMK például a Megyei Cigány Szövetséggel kötött együttműködési megállapodást. Így például a konzorciumban részt nem vevő városi könyvtárakban, egyéb településeken is programokat szerveznek majd. "Egymásra épül a két pályázat, hiszen míg az informatikai hátteret, infrastruktúra-fejlesztést a TIOP keretein belül valósítjuk meg, ezt alapul véve a TÁMOP támogatásával olvasóbarát felületeket nyithatnak majd meg a könyvtárak" - tájékoztat Komlósi József. Hozzátette: további könyvtárak csatlakozhatnak majd az egységes rendszerhez, így egy felületen kereshetnek az olvasók a megye könyvtáraiban található dokumentumok között. A látogatók pedig szintén a honlapon keresztül jegyeztethetik elő a kiadványokat, vagy hosszabbíttathatják meg a kölcsönzés idejét.

Hét tag között a Kodolányi csaknem 32 milliós támogatásban részesül
17.966.793 forintos támogatást kapott infrastruktúra-fejlesztésre a KJF könyvtára, mely összegből JaDOX Elektronikus Könyvtár kialakítását tervezi. Ebben tárolhatók majd a főiskolai és intézményi elektronikus dokumentumok, a teljes szövegű cikkadatbázis, a főiskola kutatóinak, oktatóinak publikációi, egyéb belső elektronikus források. Támogatni fogják továbbá a fogyatékkal élő (vak és gyengénlátó) felhasználókat, továbbá akadálymentesítés indul meg az épületben. Többek között Braille számítógépeket is beszereznek. A főiskolai hallgatók oktatásához, könyvtári rendezvényekhez projektort, digitális fényképezőgépet, adattároláshoz DVD-felvevőt, digitalizáláshoz nagyteljesítményű szkennert, továbbá húsz darab számítógépet vásárolnak.
A TÁMOP projekt keretein belül 13.748.240 forintot használhat fel az intézmény. Ennek segítségével a honlap folyamatos gondozása, illetve a szaknyelvi ismeretek fejlesztése céljából a könyvtárosok szakmai továbbképzésen vesznek részt. Az olvasáskultúra fejlesztésére kampány jellegű programot is tervez a főiskola Könyvtárak éjszakája címmel. A programot a Hallgatói Önkormányzattal, a Külügyi Irodával és az ösztöndíjas külföldi hallgatókkal, valamint a Kodolányi középiskolával közösen szervezik meg. A könyvtár népszerűsítésére az elsőévesek egy rövidfilmet készítenek majd el.

 

(www.edupress.hu)

Megjelent: Hír TV, 2010-02-12 12:45 (http://www.hirtv.hu/kultura/oktatas/?article_hid=308666)

 

HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 392 vendég és 0 tag böngészi