Együtt lenni jó – rajzban is
- Részletek
- Írta: Csere Tamás
- Kategória: Agora
- Találatok: 2299
Az EU Bizottság döntése alapján 2010 a szegénység és társadalmi kirekesztés elleni küzdelem európai éve. Magyarországon a Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesülete e témában az Együtt lenni jó című pályázatot hirdette meg, s igy mesékkel és illusztrációkkal csatlakozik a súlyos társadalmi problémáról szóló kampányhoz. Az elkészülő alkotásokból országjáró vándorkiállítást terveznek rendezni.
Szellemi táplálék
A szegénység, a kirekesztettség témája nem előzmény nélkül való a gyerekirodalomban. Korszakalkotó, klasszikus művek keletkeztek a témában úgy a világban, mint magyar nyelven is. Nem egy ezek közül eleve témája lehet a pályázatra készülő illusztrációknak is.
- A mesék és a képek erejével szeretnénk megmutatni, hogy a szegénység és a kirekesztés nem jártható út sem Magyarország, sem Európa számára - mondja Sándor Csilla, a pályázatot meghirdető Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesületének elnöke. - Nem titkolt célunk ugyanakkor, hogy mind a szakma, mind a szélesebb közönség számára hangsúlyozzuk a művészi minőségű illusztráció fontos szerepét a ma vizualitásában, és kiemeljük a gyermekirodalom jelentőségét a felnövekvő nemzedékek szellemi, lelki fejlődésében és a magyar nyelvi kultúrában.
Árvácskától Hét krajcárig
A pályázaton olyan gyermekirodalmi művekhez várják az illusztrációkat, melyekben hangsúlyosan megjelenik a szegénység és a társadalmi kirekesztettség. Ilyen lehet például: Móricz Zsigmond: Árvácska, Charles Dickens: Twist Olivér, Móra Ferenc: Kincskereső kisködmön, Móricz Zsigmond: Hét krajcár, Andersen: A gyufaárus kislány, Michael Ende: Momo, és a magyar népmesék. A megadottak mellett természetesen szabadon választható más mű is, mely a témával foglalkozik. A szöveges alkotások esetében az elvárás az, hogy gyermekek számára befogadható módon dolgozza fel a témát - természetesen nem kizárva a felnőtt olvasók táborát.
- Bízunk abban is, hogy a díjazással sikerül rangot adni a pályázatnak, és széles körben felfigyelnek rá. A fődíj összege - az illusztráció és a mese kategóriában egyaránt háromszázezer forint, a második illetve harmadik helyezés kettő, illetve egyszázezer, s az alkotásokat rangos zsűri bírálja el. Reméljük, hogy a beküldött művek erejével - mesékkel, képekkel - elősegíthetjük az értelmes társadalmi közbeszédet, melynek hatására befogadóbbá válik a társadalom a kitaszítottakkal szemben, s mérséklődhet a szegénység - mondja Sándor Csilla.
Kiállítás és publikáció
A legjobb illusztrációkat kiállítás keretében mutatják be 2010. április 19. és május 13. között a Művészetek Palotájában, s igény esetén könyvtár, iskola, művelődési ház - vándorkiállítás lehet. A szöveges alkotások közül a zsűri által legjobbnak ítélt munkák egyrészt az illusztrációs kiállítás ideje alatt a helyszínen elolvashatóak lesznek, másrészt megjelentetik a Csodaceruza, valamint más irodalmi folyóiratok hasábjain is.
A díjkiosztó szintén a Művészetek Palotájában lesz, a VI. Gyermekirodalmi Fesztivál keretében 2010. április 30. és május 2. között. A pályázaton - mindkét kategóriában - részt vehet minden 18 éven felüli professzionális és amatőr alkotó.
A felhívás részletei itt olvashatók.
Szerző: Nyulász Péter
Fotó: egyszervolt.hu, filmkultura.hu
Forrás: Egyszervolt.hu
Megjelent: Kultúra.hu, 2010. február 15. (http://kultura.hu/main.php?folderID=948&ctag=articlelist&iid=1&articleID=296940)