Bár a való életben utálunk félni, a tévé előtt borzongani sokaknak pihentető. Horrorisztikus jelenetek nemcsak a 18 éven felülieknek ajánlott filmekben, hanem a mesékben is találhatók.

Zombik, démonok, fűrészes gyilkosok, hatalmasra nőtt ragadozók vagy rovarok láttán bekapcsol az egyik legősibb érzelmünk, a félelem. S a való életben bármennyire is gyűlöljük a ránk nehezedő nyomást, mégis jólesik a tévé előtt vagy a moziban tét nélkül borzongani. A vágyakozás az izgalom után nem új keletű: az első horrorjelenetek egyikét 1896-ban rögzítették, Az ördög kastélya címmel. Virágkorukat először mégis az 1910-es években élték ezek a filmek, ekkor forgatták a Jekyll és Hyde, a Frankenstein és a Drakuláról szóló első alkotásokat, amelyek ugyan meg sem közelítik a mai, véres filmvilágot, a szülők mégsem engednék meg, hogy fiuk vagy lányuk megnézze.

Pedig már egészen kora gyerekkorban találkozunk félelmetes jelenetekkel a Grimm-mesékben, elég csak a nagymamát felfaló farkasra vagy a vasorrú bábára gondolni, aki kemencébe akarja dobni Jancsit és Juliskát, illetve arra, hogy kivennék Hófehérke szívét. A horror azonban nemcsak a német, hanem a magyar népmesékben is felbukkan. A gyerekeknek szánt történeteket ugyanis a 19. századtól kezdve a mesekutatók átírták, s a benne lévő, finom erotikus tartalmat is teljesen kivették belőle. Hogy milyen volt az eredeti, felnőtteknek szóló népmese, csak az 1940-es, '50-es években derült ki, amikor magnóval láttak munkához a gyűjtők.

Koszecz Sándor népmesékkel sokat foglalkozó tanár szerint valóban vannak félelmetes részek a sztorikban, de soha nem naturalisztikusan megfogalmazva, hanem szürreálisan. A gyerekek sem rettennek meg tőle, mert ők még nem a konkrét valóságot látják, hanem a misztikusat. Ráadásul a történetek végén mindig oldódik a feszültség, hiszen a jó elnyeri a jutalmát, a rossz a méltó büntetését.

A felnőtteknek szóló horrorfilmek felépítése viszont nem ilyen egyértelmű. A néző sokszor szorongva áll fel a karosszékből, attól tartva, hogy a filmben látott gyilkos éppen a szomszéd szobában les rá. Akkor mégis miért szeretnek sokan borzongani?

– Mert így rendezik érzelmi-indulati háztartásukat – adja meg a választ Szabóné dr. Kállai Klára klinikai szakpszichológus. — Van, aki szereti, ha felmegy az adrenalinszintje a jeleneteket látva, kicsit bele is éli magát. Közben persze biztonságban érzi magát, mert tudja, hogy ez nem a valóság. Ez lehetőség arra is, hogy kitalálja, gyakorolja, mit tenne, ha hasonló szituációba kerülne. A váratlan helyzetek átélését már egészen kicsi korban gyakoroljuk, erre szolgál a bújócska, amikor a gyereknek fel kell dolgoznia, hogy a szeretett személy egy időre eltűnik, majd újra, épségben előkerül.

Horrorfilmeket nem szívesen néznek egyedül az emberek, még a férfiak sem. Nem feltétlenül azért, mert félnek, hiszen éppen ezért nézik, hanem mert ilyenkor jólesik hozzábújni a másikhoz vagy legalábbis tudni, hogy a közelben van.


Az erőszakos jeleneteket a gyerekek utánozzák

Egészen máshogy értékelik a látottakat a gyerekek, mint a felnőttek, ezért is ajánlják mindig azt, hogy a kicsik ne nézzenek egyedül tévét. Egy kutatásban 8–10 éveseknek rövid, erőszakos jeleneteket tartalmazó filmrészleteket kellett megnézniük. Utána még az a gyerek is hajlamos volt a látottakat utánozni, aki szóban elítélte. Ha a szülő nem magyarázza el, hogy ezt nem szabad, ez fáj a másiknak, akkor a kicsik követik a viselkedésformát.



Megjelent: Békés Online (http://www.beol.hu), 2010. február 9. 19:13 (http://www.beol.hu/bekes/kultura/horrorehseg-sokan-vagynak-a-borzongasra-286356)
HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 688 vendég és 0 tag böngészi