A Magyar Nyelv Éve 2009 mérlege
- Részletek
- Írta: Csere Tamás
- Kategória: Agora
- Találatok: 2560
A Magyar Nyelv Éve programjait az oktatási és kulturális tárca háttérintézménye a Balassi Intézet Nemzeti Évfordulók Titkársága koordinálja. A Titkárság 2008 folyamán szakmai együttműködők bevonásával készítette el az év koncepcióját és állította össze programtervét.
A Magyar Nyelv Éve – 2009. emlékév hivatalos megnyitója 2009. április 24-én volt a Spinoza-házban. A megvalósítására 250 millió Ft-os keret állt rendelkezésre, amelyből 9 kiemelt program, 6 kiadvány, és az e-learning oktató program kapott támogatást. A kereten belül közművelődési pályázatra 80 millió Ft, meghívásos pályázatra 20 millió Ft, jeligés civil pályázatra 4,5 millió Ft lett elkülönítve. A külföldi Magyar Kulturális Intézetek, illetve társult intézmények és szakdiplomaták 14 millió Ft-os pályázati keretből valósíthatták meg az emlékévhez kapcsolódó programjaikat.
A Magyar nyelv Éve 2009 kiemelt programjai
Kiállítások:
Kazinczy és a művészetek - interaktív kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban: a Kazinczy életmű és a kor bemutatása eredeti tárgyakkal és médiumokkal. Megnyitó 2009. május 27.
Nyelvet öltünk!
Interaktív országjáró busz, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum által készített kiállítást mutatta be - a hangsúlyt inkább a nyelvre téve - a nagy fesztiváloktól a kis településekig és határon túli helyszínekig.
„Íz, csín, tűz”
Az írott magyar nyelv a kezdetektől a nagy megújulásig - gyűjteményes kiállítás látható 2009. október 27.-től 2010. február 28-ig az Országos Széchényi Könyvtárban.. A reprezentatív kiállítás a külföldi intézményektől kölcsönzött magyar nyelvű kódexek bemutatásával magyar nyelvű írásbeliség történetének első félszáz évét mutatja be tudományos igénnyel, eredetiben felvonultatva a magyar nyelv legbecsesebb írott emlékeit. Nyelvemlékeink legfontosabb nemzeti kincseink közé tartoznak: hasonló nagyságrendű nyelvemlék-kiállítás még nem volt Magyarországon.
Kazinczy Túra:
Magyar Irodalmi Hagyományápolók Országos Egyesülete és Tápiógyörgye Önkormányzata
2009. május 17-31. között középiskolás diákok számára szervezett túrát, amely Érsemjénből (szülőfalu) kiindulva a Kazinczy emlékhelyeket érintette.
Olvasó liget
2009. június 20.-szeptember 13. közötti hétvégéken. Szervező: a Hungarofest Kht.
A kezdeményezés célja hogy 2009. szeptember 1-re, az új tanév kezdetére azok is könyvet vegyenek a kezükbe, akik ezt eddig nem tették, vagy már rég nem tették, továbbá minél szélesebb közönség figyelmét felhívni az eseményre, ezáltal az olvasásra, mint élményre. A program nem a közönséget vitte a könyvtárakba, hanem a könyveket a közösségi terekbe: kávéházakba, parkokba, az utcára. Így erősítve egy alapvetően egyéni tevékenységnek, az olvasásnak - a helyszínválasztás, a felolvasások, a szövegek hallgatása által – az élményét. A nyár folyamán szabadtérre (Margitsziget, Városliget, Balaton part, stb.) kitelepült „könyvtárak” álltak a közönség rendelkezésére, akik a helyszínen elhelyezett nyugágyakat használva újraélhették a szabadban olvasás nyugalmát. Az Olvasó ligetek mellett Olvasópontokat is létrehoztak Budapesti és vidéki kávéházakban, a Balaton parton strandkönyvtárakkal várták az olvasni vágyókat, ahol a könyvtár állományából egy ideiglenes – a nyaralók igényeinek megfelelő – válogatást a strandon vagy az olvasópontnál található pavilonban helyeztek el. A Felolvasó rét sorozat keretében ösztöndíjas és fiatal magyar írók, költők felolvasásait lehetett meghallgatni, író-olvasó találkozókat szerveztek neves szerzők (Garaczi László, Grecsó Krisztián, Parti Nagy Lajos, Závada Pál és még sokan mások) közreműködésével, a gyerekeket pedig betűbújócskával és nyelvi játékokkal várták.
A Balassi Intézet ”Hadarva írok” -sms történetek címmel jeligés civil pályázatot hirdetett április 24-én magyarul beszélő magánszemélyek számára, két kategóriában. Ifjúsági kategóriában fél millió forintos, a felnőtt kategóriában 1 millió forintos fő díjjal. Az ifjúsági kategóriában 79 pályamű, a felnőtt kategóriában 334 pályamű érkezett. Az ünnepélyes díjkiosztót december 2-án tartották a Spinoza – házban.
„Hagyj egy szót magad után!”- szószavazó kampány
Az országos szavazás július 15-én indult a Thália Színházban két ismert és kedvelt színművész Csákányi Eszter és Hollósi Frigyes közreműködésével. Az internetes voksolást azzal céllal szervezték, hogy kiderüljön, a XXI. század embere melyik magyar szót szeretné megőrizni az utókor számára. A szavazás szabálya szerint bármely magyar szóra (főnévre, igére, melléknévre) lehetett voksolni a www.szószavazo.hu weboldalon. A november 30-án zárult szavazáson közel 170.000 szavazó több mint 15 ezer szóra szavazott. Az első tíz szó a következő lett: édesanya, lenolaj, édesem, cipőfűző, fricska, szerelem, pillangó, guriga, szeretlek, alkony. Ezek a szavak országszerte megjelennek óriásplakátokon még karácsony előtt.
Az Emlékévet lezáró ünnepi rendezvényre december 10-én 18 órakor kerül sor a Nemzeti Színházban. Az est házigazdája Alföldi Róbert.
Megjelent: 168 Óra Online (http://www.168ora.hu) 2009. december 9. 20:08 (http://www.168ora.hu/arte/balassi-47952.html)