Eddig is sok családban volt szokás, hogy karácsonyra csupán jelképes értékû tárgyakat ajándékoznak egymásnak, leggyakrabban valami jó könyvet, amit a két ünnep közötti szusszanásnyi szünetben még el is lehet olvasni. Gyanúnk szerint idén még többen választják majd ezt a módszert, ezért aztán karácsonyi könyvajánlónkba jó sok könyvet válogattunk, minden korosztálynak.

Muriel Barbery: A sündisznó eleganciája, Geopen, 2009, 3290 Ft, 363 o.

Kiknek? Azoknak, akik szeretnek karácsonyra idézetgyûjteményeket ajándékozni, valamint azoknak, akik szeretik Párizst, a furcsa történeteket és a szép szavakat.
Miért ajánljuk? Gyönyörû nyelven megírt, furcsa szövésû regénnyel van dolgunk, ami nagy siker volt hazájában. Egy elegáns és sznob párizsi lakóház házmesternõje, Renée furcsa szerzet. Hobbija az olvasás, de hihetetlen mûveltségét gondosan leplezi, mert szerinte nem akarja, hogy megtudják, megbolygatta a kialakult társadalmi sztereotípiákat. Ebbõl aztán groteszk kalamajkák sülnek ki, de ami sokkal élvezetesebb ebben a regényben, az a nyelvezete és könnyed filozófiai elmélkedései. Minden oldalon találunk találó észrevételeket és magvas gondolatokat, amelyek bölcsek, de sohasem olyan tolakodóak, mint a lustáknak összeszerkesztett aforizmatár számozott okosságai. Itt mindenkinek magának kell megtalálnia a jó mondatokat, de nem lesz nehéz.

 
Tóth Krisztina: Hazaviszlek, jó?, Magvetõ, 2009, 2690 Ft, 238 o

Kiknek? Fõleg nõknek és azoknak a férfiaknak, akik olvasták a Vonalkód-ot, és tetszett nekik.
Miért ajánljuk? Mert ha van jó hír ebben a karácsonyi könyves szezonban, hát az az egyik, hogy megjelent Tóth Krisztina második novelláskötete. Nem véletlenül készítettek az elsõbõl színházi elõadást: minden egyes mondata, szava aranyat ért. A második kötet már lazább és kevésbé elemelt: több benne a hétköznapi epizód és kevesebb a dráma (más célra is íródtak ezek a szövegek: megjelentek az ÉS-ben és más helyeken). Megtudhatunk belõle ezer apró részletet az elbeszélõ  (akit ugye a lelkes olvasó azonnal Tóth Krisztinával azonosít) papírra vetett életébõl :hogyan csöpög a plafonjából a víz, milyen jármûveken utazik, hogyan neveli a kisfiát stb.


Audrey Niffeneger: Az idõutazó felesége, Athenaeum, 2009 (változatlan utánnyomás), 3490 Ft, 561 o.

Kiknek? Azoknak, akik szeretnének hinni az igazi, örökké tartó szerelemben (vagy olvasnának róla felüdülésképpen egy furfangos, cseppet sem csöpögõ regényt).
Miért ajánljuk? A most megjelent kötet már a harmadik kiadása (és nem is a legszebb) ennek a regénynek, ami viszont annyira jó, hogy ajánlanánk mi akkor is, ha pink és koromfekete köntösben jelentetnék meg, tizenötödszörre. A történet középpontjában itt is egy férfi és egy nõ áll. Ami viszont ezt a könyvet megkülönbözteti az összes többi szerelmes regénytõl, az az idõben össze-vissza ugrándozó történetmesélés. Henry stressz hatására eltûnik, és saját életének egy másik idõpontjában bukkan fel. Ezek az idõutazások persze nem mindig logikusak (Henry miért mindig Clare kertjében bukkan fel???), de annyira kedves, izgalmas és életszerû az egész ütõdött sztori, hogy egye fene, imádjuk. A regénybõl készült film messze nem olyan jó, elõbb a könyvet forgassuk!


Cserna-Szabó András: Mérgezett hajtûk, Magvetõ, 2009, 2490 Ft, 222 o.

Kiknek? Azoknak, akik valamelyest járatosak a magyar- és a világirodalomban, és közel laknak egy könyvtárhoz.
Miért ajánljuk? Cserna-Szabó András elõzõ kötetéért pont egy éve lelkesedtünk. Most groteszk novellák helyett humoros-esszéisztikus mûajánlókat szedett egy kötetbe. Kiderül, miért jobb a Hajnali háztetõk az Iskolá-nál, miért nem javallott pirospaprikát tenni a lecsóba, és mi köze van a szentesi nagymamának Jókai életmûvéhez. Lehetséges, hogy közegészségügyi jelentést is szívesen olvasnánk Cserna-Szabó tollából, mert élvezetes stílusban és humorral ír. Még az általunk ismeretlen regényekrõl szõtt elméleteket is élvezet volt olvasni. Vigyázat! Nagy a veszély a Mérgezett hajtûk-et lapozgatván, hogy heves késztetést érzünk, hogy a szóbanforgó szépirodalmi mûveket üstöllést beszerezzük és elolvassuk! Ezért kell a könyvtár.


Leváltott modellek, Kelet-európai autóregény (szerk. Boros Jenõ), Maróti Kiadó, 2009, 9700 Ft, 377 o.

Kiknek? Akik szeretik az autókat és/vagy az elmúlt évtizedek kultúrtörténetét.
Miért ajánljuk? Elképesztõ mennyiségû kép és történet sorakozik ebben a vaskos albumban, már lapozgatni is rettenetesen izgalmas ("Éljen és virágozzék a szocialista autók fõdarabjainak megbonthatatlan egysége!"). A könyv országonként és modellenként, rövid fejezetekben mutatja be a keleti blokk jármûveit. Megismerjük a legendás YU-matricák történetét, és a magyar autóipar próbálkozásait. Egyszerûen akárhol ütjük fel, mindenhol megakad a tekintetünk egy-egy sztorin, pedig mi nem is vagyunk autómániások. Most idézzük az Autó rovat szavait: "Úgy ismeretterjesztõ, hogy közben sztorizós is. A mi generációnktól fölfelé (a miénket is beleértve) mindenkinek izgalmas."


Császtvay Tünde: Éjjeli lepkevadászat, Osiris, 2009, 384 o. 

Kiknek? Férfiaknak, mindnek.
Miért ajánljuk? Egy irodalomtörténésznek eszébe jutott, hogy megírja a prostitúció múlt századi történetét. Az eredmény: egy lélegzetelállítóan gusztusos és gyönyörû kivitelezésû album, tele kultúrtörténeti érdekességekkel és fotókkal. A bordélyházak és örömlányok intézményének alakulását a kiegyezéstõl kezdve az elsõ világháború végéig mutatja be a kötet. A szöveg rengeteg forrást idéz: számtalan korabeli tanulmány, értekezés, újságcikk, magánlevél, sõt vers (Jókai is!) villantja fel a kor gondolkodásmódját, mellettük pedig rengeteg erotikus fotó, korabeli fénykép, rajz szerepel illusztrációként. Most õszintén: melyik férfi nem forgatná ezt szívesen a fa alatt?

 
Rakovszky Zsuzsa: A Hold a hetedik házban? Magvetõ, 2009, 2990 Ft, 346 o.

Kiknek? Anyukádnak feltétlenül!
Miért ajánljuk? Rakovszky Zsuzsa verseket és regényeket egyaránt ír, mi prózáját forgatjuk szívesebben, két regénye, A kígyó árnyéka és A hullócsillag éve ritka finom és borzongató olvasmány. Egyik több évszázados történetet mesél el, a másik az ötvenes évekbe visz: mindkettõnek nõ(k) a fõszereplõje(i). Rakovszky talán ebben a legjobb: olyan találóan, érzékletesen fest le nõi sorsokat, érzéseket, gondolatmeneteket, hogy az nagyon megkapó, még akkor is, hogyha az a történet sokaknak lassú. Most nincs ilyen veszély: A Hold a hetedik házban címû kötet nem regény, hanem novelláskötet (az elsõ!), egy estére való kerek történetek fognak össze nõi sztorikat.

 
Mautner Zsófia: Chili & Vanília szakácskönyv, Kulinária Kiadó, 2009, 3990 Ft, 187 o.

Kiknek? Mindenkinek, aki szeret vagy szeretne fõzni, és még azoknak is, akik csak gondolatban szakácskodnak.
Miért ajánljuk? Mautner Zsófia bõ három éve indította el Chili & Vanília nevû gasztroblogját, amely hamar nagyon népszerû lett. Most végre a kezünkbe vehetjük, lapozgathatjuk és gyönyörû, egész oldalas képeken nézegethetjük a legjobb receptjeit. A receptek csoportosítása szokatlan, de annál izgalmasabb: a szerzõ különbözõ országokban, kultúrákban szerzett ízélményei szerint sorakoznak Isztambultól az Édes otthonig - mert bár Zsófi a világ számos pontján élt már, egy idõ után mindig hazatér Budapestre. Ebben, gyanítjuk, jelentõs szerepe van édesapja zsírjában sült libamájának és a nagymamájától tanult maceszgombócnak is. A recepteknél csak egy jobb dolog van a kötetben: Zsófi közvetlen, természetes stílusban megírt bevezetõi, amelyekben saját élményeirõl is mesél, de gasztrokulturális kitekintést is ad.

 
Stieg Larsson: A lány, aki a tûzzel játszik, Animus, 2009, 3490 Ft, 527 o.

Kiknek? Azoknak, akik szeretik a krimit és a havat.
Miért ajánljuk? Legszívesebben féltucat északi krimit ajánlanánk, a skandináv országokban töméntelen krimi születik az utóbbi években, mind jellegzetes és remekbe szabott. Amit ajánlunk, a sikeres a Millenium-trilógia középsõ része, A tetovált lány címû elsõ kötettel együtt ajándékozzuk (aki ugyanis olvasta már az elsõt, úgyis rákattant, és rég megvette ezt is). Vaskos könyv, de olvastatja magát: egy tényfeltáró újságíró és egy sérült lelkû hackerlány barátságának és közös nyomozásának története. Mint minden északi krimi, ez is hihetetlen atmoszféra-teremtõ erõvel bír: érezzük, ahogy arcunkba szemerkél az esõ, és látjuk magunk elõtt a gumicsizmás svédeket.

 
Ingo Schulze: Adam és Evelyn, Európa, 2009, 3400 Ft, 295 o.

Kiknek? Akiket érdekel 1989, vagy szeretik a történelmi regényeket.
Miért ajánljuk? Magyarul eddig megjelent regényei alapján úgy tûnik, Ingo Schulzét a történelmi viharok közepette hányódó ember érdekli leginkább, a nagy politikai változások apró-cseprõ emberi ügyei. Ezért aztán történeteit olvasva olyan érzésünk lehet, mintha két nagybevásárlás közben mi is ugyanazokat a történelmi jelentõségû perceket /napokat éltük volna át. Elõzõ regénye (Új életek) egy keletnémet fiatalemberrõl szólt, aki leveleiben tudósított a német politika eseményeirõl. Adam és Evelyn címû új regénye magyar vonatkozású: a kelet-berlini nõi szabó és élete nõje, Evelyn civakodó szerelmi road movie-jának háttere a Páneurópai piknik, az 1989-es magyar-osztrák határnyitás és a rendszerváltás Magyarországa.
 

Kim Stanley Robinson: A rizs és a só évei, Metropolis Média, 3990 Ft, 608 o.

Kiknek? Akik szeretnének eljátszani a "mi lett volna ha?" egész világot és a történelmet megváltoztató kérdésével.
Miért ajánljuk? Kim Stanley Robinson igazán nagyszabású alternatív történelmi regényt írt. A rizs és a só éveinek világában Európa nem élte túl a pestist, a természettudományok feltárása, a nagy földrajzi felfedezések Kínára és Indiára maradnak. Torricelli helyett például szamarkandi tudósok mászták meg a legközelebbi hegyet, kezükben higannyal teli tálkát tartva, feldfedezve a légnyomást. A regényt áthatja a buddhizmus, a szereplõk sorsa az újjászületés helyén, a bardóban fut össze minden korszak után. A történelem nagy eseményein nem változtat Robinson, mégis minden máshogy alakul, mint ahogy történelem órán megtanultuk. Letehetetlen olvasmány, igazi, science fiction íróhoz méltó nagy játék.

 
Alice Munro: Asszonyok, lányok élete, Park Kiadó, 2009, 3500 Ft, 306 o.

Kiknek? Azoknak, akiket érdekel egy finom, ízig-vérig nõi regény - nem a butuska fajtából.
Miért ajánljuk? Az 1931-es születésû, kanadai Alice Munro novellákat ír, az Asszonyok, lányok élete az egyetlen kötete, amely regényként jelent meg, de ez is tekinthetõ olyan novellafüzérnek, amelynek egy fõhõse van. Õ Del, a 40-es években, egy kanadai városka peremén felcseperedõ lány, akit az írónõ saját magáról mintázott. Munro egyszerû, pontos prózája duplán varázsolja el az olvasót: odarepít bennünket ebbe a porfészekbe, amely mindennapi kicsinyességeivel annyira valós, hogy úgy érezzük, ismerjük, még akkor is, ha életünkben nem jártunk hasonló helyen sem, közben pedig szelíden feltárja elõttünk egy olyan lány lelkét, aki sokkal többre hivatott, mint amit a közeg engedni akar neki. Igazi belefeledkezõs olvasmány.
 

Darvasi László: Virágzabálók, Magvetõ, 2009, 3990 Ft, 680 o.


Kiknek? Hely- vagy várostörténeti érdeklõdésû szegedieknek és minden olvasó embernek.
Miért ajánljuk? A Virágzabálók címû regény a magyar irodalom újabb nagy vállalkozása - szerelmes regénynek álcázva. A három Szép-fivér és Klára kusza viszonyai azonban csak a fõszálát adják a történetnek, ami aztán ezer és ezer mellékhajtásra ágazik szét. Megismerjük a Szeged alá költözõ cigányok történetét és a város 150 évvel ezelõtti képét, kapunk botanikai útmutatót, és átélhetjük a nagy szegedi árvizet egy csónakban. De még mielõtt szimpla történelmi regénynek néznénk a Virágzabálók-at, felbukkan a fûmuzsikus Koszta Néró, majd más mitikus figurák, Mama Gyökér, Levél úr és Féreg úr, egyéb megmagyarázhatatlan dolgok történnek, és rájövünk, a XIX. századi Szeged tündérmeséjét olvassuk.
 

Anna Gavalda: Vigaszág, Magvetõ, 2009, 3490 Ft, 544 o.

Kiknek? Kiégett negyven-ötvenéveseknek, akik legszívesebben holnap vidékre vonulnának tehenet fejni. Vagy azoknak, akik annyira szerették Anna Gavalda elõzõ regényeit, hogy bármit szívesen olvasnának tõle.
Miért ajánljuk? Anna Gavalda nagy mesélõ, gyakran ír krízishelyzetbe került emberekrõl. Válás, iskolaváltás, betegség - ilyen pillanatokat kap el, nagyít ki, és vizsgál meg, hogyan változtatják meg hõsei életét. Vigaszág címû regényében egy férfit ismerünk meg, aki élete delén egy hirtelen gyász hatására jön rá, hogy kapcsolata üres, munkája felesleges. Nem áruljuk a regény végét, de a történetben az a fura, hogy nagyon élesen oszlik két részre: az elsõ nyomasztó városi frusztráció, a második bukolikus kedvesség. Vannak, akikhez az elsõ, másokhoz (például hozzánk) a második rész áll közelebb, de egy biztos, ez a regény messze nem annyira egyenletes, mint az Együtt lehetnénk.
 

David Benedictus: Micimackó visszatér, Móra, 2009, 2690 Ft, 132 o.

Kiknek? Mindenkinek, akinek tetszett Milne Micimackó-ja.
Miért ajánljuk? Nem sok olyan mû van, amibõl a folytatás legalább olyan jó lenne, mint az eredeti, legyen film vagy könyv. A Micimackó visszatér a kevés kivételek közé tartozik. A folytatás írója David Benedictus, brit színpadi szerzõ, rendezõ, író-forgatókönyvíró, hasonlóképpen sokoldalú, mint Milne. Mind õ, mind az illusztrációk készítõje, Mark Burgess aggályosan szem elõtt tartották az eredeti könyv szellemét és humorát; a rajzok is a megszólalásig hasonlítanak E. H. Shepard figuráira. Az eredmény: valóban olyan, mintha Milne folytatását tartanánk a kezünkben. Róbert Gida iskolában volt, azért nem látták õt a Százholdas Pagony lakói, akik szemernyit sem változtak: Nyuszi teljes erõbedobással szervez, Bagoly okoskodik, Tigris hebrencs, Micimackó aranyos. A csapathoz ebben a könyvben csatlakozik Vilma, a vidra.


Ljudmila Ulickaja: Történetek állatokról és emberekrõl (Lakatos István rajzaival), Magvetõ, 2009, 2490 Ft, 75 o.

Kiknek? Gyerekeknek négyéves kortól.
Miért ajánljuk? Ljudmila Ulickaját  talán már nem kell bemutatni, az orosz írónõ volt a legutóbbi Könyvfesztivál vendége. A Magvetõ most gyerekeknek szóló meséit adta ki gyönyörû kiadásban Történetek állatokról és emberekrõl címmel. Ulickaja gyermekmesékben is fantasztikus, feje tetejére állítja az emberek és az állatok világát. Kedves, a kanca hevesen panaszkodik, hogy kényelmetlen neki a városi lakás; Magányos Egér sajt-készleteit a Csótány szerint az ember lopkodja. A kötetet Lakatos István aprólékosan kidolgozott, visszafogott színvilágú rajzai teszik gazdagabbá, melyek nagyon sokat hozzáadnak az Ulickaja kitalálta állatkarakterekhez és mesebeli helyszínekhez.

 
Vörös István-Lackfi János: Apám kakasa, Noran, 2009, 3990 Ft, 160 o.

Kiknek? Hat-nyolcéves gyerekeknek és jó humorú szüleiknek.
Miért ajánljuk? Rengeteg gyermekkönyv jelenik meg mostanában, van mibõl választani. Amit most ajánlunk, az nemcsak hasznos könyv a háznál, de a szülõ is örömét leli benne felolvasás közben. Konkrétan hahotázhat: Vörös István és Lackfi János jól ismert (gyermek)versek ritmusára és témájára írtak frappáns saját verseket. ""Parabola, parabola, / sminkreklám. / Bõröd fittyed? / Kend ezt rá! / Parabola, parabola, / bankrablók, / lõ, fut, robban, / légbõl lóg. / Parabola, parabola, / popcsillag, / rázós ritmus /popsidnak." (Lackfi) A szerzõk jól válogattak, ezért a kezünkben egy remek gyermekvers-gyûjtemény is lapul mellesleg, kezdhetjük azokkal is az olvasást, majd mikor azt már kívülrõl fújják a gyerekek, jöhet az átköltés.
 

Dömötör Ági 

 

Megjelent: http://www.origo.hu 2009.12.05., 20:48 (http://origo.hu/programajanlo/20091204-karacsonyi-konyvajanlo-toth-krisztina-rakovszky-zsuzsa-muriel-barbery-csernaszabo-andras.html)

HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 3488 vendég és 0 tag böngészi