Gyógyír lehet egy vers, egy novella is
- Részletek
- Írta: Csere Tamás
- Kategória: Agora
- Találatok: 2763
Deli Klárát, a kecskeméti Katona József könyvtár munkatársát naponta kérik az olvasók: ajánljon nekik valamilyen „jó” könyvet. Huszonéve könyvtáros, mint mondja: a biblioterápia módszerét előbb kezdte el a gyakorlatban alkalmazni, mint hallott, olvasott volna róla. Évek óta foglalkoztatja a téma.
– A könyvekből megismert emberi sorsok, élethelyzetek nyomán az olvasó felismeri: mások is szembenéztek már az övéhez hasonló problémával, és megküzdött velük, tehát ő is képes erre – mondja a szakember. – A regények nem szolgálnak megoldásokkal. Erőt, motivációt adhatnak, alternatívát nyújtanak. Fontos, hogy az olvasottakról utólag lehessen beszélni valakivel, legyen visszajelzés. Ebben igyekszünk mi segíteni.
Kilábalt a depresszióból
Az autodidakta biblioterapeuta néhány érdekes esetet el is mesél „praxisából”: A túlsúlyos tinédzser lányt pszichiáter kezeli, gyógyszereket szed, szülei munkanélküliek, apja alkoholista. Neki van szakmája, állást mégsem talál, szabad idejében Stephen King könyveket habzsol.
– Tele volt kisebbségi érzésekkel, nyomasztotta, hogy nem halad előre az élete, és nincs kilátás pozitív változásra – meséli Klára. – Egyebek mellett M. Covacich Ellenszerelem könyvét adtam a kezébe. Ez egy durva szövegű, ám érzelmes, harsányan groteszk, mégis tragikus történet egy fiúról, aki nem találja helyét az életben, keményen küzd a megélhetésért. Másodjára egy fogyókúrás tippeket összefoglaló könyvvel hoztam össze a lányt. Nem a poén kedvéért, de valóban lefogyott, viszszatért az önbizalma, elhagyta a gyógyszereket. Ma a fővárosban dolgozik, boldog párkapcsolatban él.
Akár a depresszióból is segíthet kilábalni egy jól megválasztott könyv
Lelki segítség a gyászolónak
A gyászoló édesanya, aki 25 éves lányát veszítette el, idegkimerültségben szenved, minden második mondata után elsírja magát.
– Dilemmában voltam, hogy milyen könyvet ajánljak – vallja be a terapeuta. – Az lenne jó, ha megélné bánatát, végigmenne a gyász útján, és úrrá lenne a fájdalmán. Döntöttem, és végül S. Lagerlöf svéd írónő regényét szántam neki, nevéhez fűződik Nils Holgersson meséje. A Halál kocsisa című kisregény arra a régi hiedelemre épül, hogy aki szilveszter éjjelén, pontban éjfélkor hal meg, annak kell vezetnie a Halál kocsiját egy kerek esztendőn át. A Halált itt gondokkal küzdő emberként ábrázolja minden misztifikációtól mentesen. Bevált az elképzelés, az anya túljutott depresszióján – mondja Klára.
Gyógykönyvek egyes élethelyzetekre
A talaját vesztett idős, homoszexuális hajléktalan férfit élettársa semmizte ki. Az orosz irodalom a kedvence. Neki Alexander Kuprin novelláit ajánlotta a könyvtáros. A lajstromba nem került könyvekből még ajándékba is jutott egy-két verseskötet.
A kamaszodó gyereket nevelő szülőknek, a meg nem értéstől szenvedő tiniknek javallott az Ötnegyed narancs Joanne Harristól, a Csokoládé című, megfilmesített bestseller szerzőjétől. A szerelmi ügyekben megtörtek gyógykönyve lehet a Francia kenyér (J. R. Hendricks), valamint a Szerettem őt (A. Gavalda) vigasztaló története.
A klasszikus regények gyógyítanak
A biblioterápia sokak számára új és talán kissé elvont tudományát hazánkban Bartos Éva, a Könyvtári Intézet igazgatója ismertette meg az erre fogékonyakkal. Sok könyvtáros tőle tanulta a módszert.
Andrea Bolognini olasz pszichiáter tíz évvel ezelőtt kezdett könyveket felírni a depresszióban szenvedőknek. Az átmeneti kor – serdülés, menopauza, öregedés – tipikus válságait átélőket is könyvek segítségével kezelte. Szerinte sokan elsősorban a nagy klasszikus regényekben találhatnak gyógyírt maguknak. London egyik könyvesboltja kizárólag terapeutikus könyveket ajánl. Alig néhány tucat művet árulnak itt, de ezek mindegyike receptet kínál arra, hogy olvasóik miként élhetnek teljesebb és kevésbé stresszes életet.
Megjelent: baon.hu 2009. október 14. 11:01 (http://baon.hu/bacs-kiskun/kultura/gyogyir-lehet-egy-vers-egy-novella-is-263390)