A rendszerváltás előtt hazánkban agyonhallgatták, Romániában betiltották Wass Albertet, aki 103 éve született.

Népszerűsége a '90-es évektől máig töretlen, több könyve is a legsűrűbben kikölcsönzött könyvtári könyvek között van, és a könyvesboltokban is a top 100-as listán tanyázik évek óta műveivel az erdélyi Válaszúton 103 éve 1908. január 8-án született Wass Albert.
A Nagy Könyv című magyarországi felmérésben 2005-ben az egyik legkedveltebb magyar írónak választották. A funtineli boszorkány című műve a legnépszerűbb 12 magyar regény közé került, az 50 legnépszerűbb magyar regény között pedig ott szerepel az Adjátok vissza a hegyeimet!, valamint a Kard és kasza is. Wass Albert számára az irodalmi sikert első regénye, a Farkasverem hozta meg 1934-ben. Az író munkáságáról a mai napig élénk, nem mindig szakmai vita zajlik.
Elek Tibor irodalomtörténész szerint Wass Albert tárgyilagos, előítélet-mentes irodalomtörténeti értékelésének sajnos még mindig nem jött el az ideje. Újrafelfedezésének, művei újrakiadásának politikai környezete, háborús szerepének megítélése pro és kontra befolyásolta azt az elmúlt évtizedekben és befolyásolja mindmáig.
– Én azokkal a józanabb kollégákkal értek egyet, akik nem tartják a 20. század legnagyobb magyar írójának, de nem is dobnák ki a magyar irodalmi kánonból. A két háború közötti erdélyi magyar prózában jelentős hely illeti meg őt, de nem gondolnám, hogy elhomályosítja a művészete Kós Károly, Tamási Áron, Nyírő József, Bánffy Miklós, Kuncz Aladár munkásságát, hogy csak az erdélyi kortársait említsem.
Bizonyos vagyok abban, hogy Baumgarten-díjas Farkasverem és A funtineli boszorkány nemcsak az erdélyinek, hanem a magyar irodalomtörténet egészének fontos alkotása, de rám hatással voltak például az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Jönnek című művei is. Abban is bizonyos vagyok azonban, hogy lírikusként jóval a kortárs „erdélyi költői triász”, Áprily Lajos, Reményik Sándor, Tompa László mögött és után járt — válaszolta kérdésünkre Elek Tibor.
Az író népszerűségét jelzi, hogy a Békés megyei könyvtárban A funtineli boszorkányból a folyamatos előjegyzések miatt a szokottnál is több kötetet kellett beszerezni. — Az egyik legtöbbet kikölcsönzött szerzőnek számít — tudtuk meg Csicsely Ildikó könyvtárostól. A szerző összes regénye megtalálható a könyvtárban.
Megjelent: beol.hu, 2011. január 10. 19:32 (
http://www.beol.hu/bekes/kultura/nincs-meg-itt-az-ideje-a-realis-wass-albert-ertekelesnek-353730)
HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 300 vendég és 15 tag böngészi