Könyvmolyok étlapja
- Részletek
- Írta: Hunra_Admin
- Kategória: Agora
- Találatok: 2226
Bertóti Attila az az erdélyi magyar filmrendező, aki nemrég a padovai filmfesztiválon elvitte a legjobb animációs film díját Ariadné fonala című alkotásával. A kisfilmmel számos erdélyi filmfesztiválon összefuthattál már, de ha mégsem, itt látható belőle egy részlet. A következőkben arról beszél: mit olvas vakációzás közben? És miért pont azt?
Első ajánlatom nem újdonság, nem ritkaság, bárki számára elérhető:
Buttler János ifjú földbirtokost erőszakkal összeesketik az egy katolikus pap által teherbe ejtett Dőry Máriával, elszakítva őt szerelmétől, Horváth Piroskától, akit korábban eljegyzett. A házasság felbontásáért végeláthatatlan küzdelem indul, mely országos, sőt nemzetközi erőket mozgósít, a mégoly gazdag Buttler gróf és szövetségesei ugyanis a császári és egyházi hatalommal állnak szemben.
Az izgalmas történeten túl külön öröm rácsodálkozni Mikszáth mesélő fogásaira. Olykor kifejezetten filmes megoldásokkal él, például a zárt ajtók mögött zajló, erőszakolt esküvői szertartás után fogja magát, újrameséli a jelenetet a főhős ajtón kívül rekedt barátjának szemszögéből, aki hiába próbál bejutni a szobába...
Éjfél utánra a Kner Izidor által 1917-ben kiadott Kisértethistóriákat
„Nekem, aki az ilyen történeteket már régen és mindig szerettem és szeretni valóknak hirdettem, nem a borzalom, nem a romantika és nem a kisértet volt bennük fontos. Hát mi? – Kérdezhetnék joggal. E történetek másik fele, melyben valóságos és 'természetes' élet van ábrázolva, de mégis úgy, hogy a 'természetfeletti' jelenségek belépése nem lehetetlen, nem ellentmondó, sőt szükséges kiegészítés, sőt természetes.
Mert kétségtelen, hogy sok dolgok vannak földön és égen, melyeket nem látunk, holott vannak és hatnak, és kétségtelen, hogy a látnivalók gyökerei is a horizontunkon túl erednek gyakran. Ezt a 'valóságos világunkat' csonkítja és szegényíti, aki ama titok állandóan érzett sötét háttere nélkül festi. Ezt a mi világos világunkat, természetes, reális életünket nem egészen látja, nem egészen érzi az, aki egésznek érzi, egyetlennek, végső lehetőségnek.”
Marjane Satrapi Persepolis képregénye
Satrapi rámutat az iszlám világ visszásságaira, de a nyugati kultúra elé is görbe tükröt tart. A regényből remek animációs film készült - bízom benne, hogy a képregényben még több és részletesebb történetszál bontakozik ki, mint a filmben.
Megjelent: Transindex.hu, 2010. augusztus 05. (http://multikult.transindex.ro/?cikk=12145)