Lezárult a Libri Aranykönyv elnevezésű, egész országra kiterjedő olvasásnépszerűsítő webes szavazása, amelynek keretében az utóbbi tíz év legkedveltebb könyveit keresték. A döntés teljes mértékben az olvasókra volt bízva, így a megszületett eredmények tényleg az ő kedvenc könyveiket reprezentálják.

A Libri Aranykönyv szavazása május másodikán zárult és a szavazatok feldolgozása után május 10-től kezdték meg az eredmények közzétételét. Minden nap egészen május 14-ig a különböző kategóriákban (Gasztronómia, Gyermek és ifjúsági, Ismeretterjesztő és tudományos, Szépirodalom, Szórakoztató irodalom kategóriák) hirdettek eredményeket. Ám az első három végleges sorrendje egyelőre még titkos, a végeredményre az Aranykönyv ünnepélyes díjátadójáig, május 20-ig várni kell.

Már a részeredmények ismeretében is fontos és érdekes tapasztalatokat, következtetéseket lehet levonni a szavazásról. A Libri célja az Aranykönyvvel a szórakoztatás és az olvasás népszerűsítése volt. Az Aranykönyv segítségével újra hatalmas figyelem terelődött az irodalomra és talán sikerült olyan könyvekre is felhívni a figyelmet, amelyek esetleg érdemtelenül voltak elfeledve az utóbbi években. A szavazás tapasztalatairól és az Aranykönyv program további jövőjéről Fábián Gergely, a Libri online stratégiai igazgatója beszélt a Literának.

Az utóbbi tíz évben az Aranykönyv volt a legnagyobb olvasási témában létrehozott online szavazás. Megközelítőleg 20 ezer embert sikerült elérni ezzel az akcióval, ez több mint egymillió leadott szavazatot jelent. A szavazás több körből állt, első körben könyveket ajánlhattak az olvasók a Libri és a Könyvkolónia több tízezres könyves adatbázisából. "Azzal, hogy az olvasók határozták meg, hogy milyen könyvekre lehet később szavazatot leadni, sokkal sokrétűbb és demokratikusabb, színesebb lista alakult ki, mintha egy felkért szakmai szervezet, zsűri határozta volna meg, hogy melyek a szavazásra érdemes könyvek. Itt tényleg az mutatkozott meg, hogy mik azok a könyvek, amiket olvasni szeretnek az emberek. Összességében elmondható, hogy a vidéki nagyvárosok, a modernebb vidék és a budapesti felhasználók voltak leginkább aktivitásra ösztönözhetők. Egy számítógépről több felhasználó is szavazhatott, hiszen a szavazás weboldalas regisztrációhoz volt kötve, a szavazás után a rendszer kiléptette a felhasználót. Így nem fordulhatott elő, hogy egy iskolai vagy munkahelyi gépről nem szavazhattak többen, sőt a Facebookon keresztül is lehetett voksolni" - mondta Fábián Gergely.


Az idei szavazáson az utóbbi tíz év legjobb könyveit keresték, de a jövőben tervezik, hogy évente megismétlik a programot, amikor már tényleg az adott év könyvterméséről lehet véleményt alkotni. Az utóbbi tíz év könyvei közé azért kerülhettek be olyan sikeres, népszerű klasszikus regények is, mint az Egri csillagok vagy az Elfújta a szél, mert mindegyikük megjelent újrakiadásban az utóbbi tíz évben. A szavazás eredményéből egyértelműen kiderül, hogy nagyrészt még mindig ezek a klasszikus nagyregények a legnépszerűbbek az olvasók körében. Lehet, hogy a jövő évi Aranykönyvvel éppen ezért kisebb tömegeket tudnak majd megmozgatni, de még így is rendkívül fontos olvasásnépszerűsítő akciónak tekinthető.

A legutóbbi ilyen nagy, országos olvasási szokásokat feltérképező kezdeményezés, a 2005-ös Nagy Könyv programsorozat eredményeként akkor is le lehetett szűrni, hogy az élen végzett kedvencek nagy része az általános iskolai kötelező olvasmányok, vagy a gyermek-és kamaszkorban olvasott könyvek közül került ki. Az emberek rendkívül nagy részének alig van a közoktatás befejezése után szépirodalmi olvasásélménye, kortárs magyar irodalmi élményei pedig még sokkal kevesebbeknek. A mostani Aranykönyv szavazásból az mindenképpen kiderült, hogy külföldi ifjúsági regények kategóriájában változott a helyzet: az első háromba a Kis herceg mellett Twilight- és Harry Potter-könyvek kerültek. A magyar gyermek-és ifjúsági könyvek kategóriájában azonban még mindig több évtizedes kedvencek sorakoznak az első tízben. Érdemes kiemelni itt Szabó Magdát, akinek Abigél című regénye az ifjúsági kategória negyedik helyezettje lett, ám a szépirodalmi kategóriában bekerült az első háromba.

Fábián szerint az  Aranykönyv szavazás újra megmutatta, hogy rengeteg könyv népszerűsége és sorsa tényleg az általános és középiskolában dől el. "Ha a tanárok is vennék a fáradságot, hogy kortárs magyar szépirodalmi műveket olvastassanak a diákoknak, mint ahogy arra már van néhány pozitív példa, akkor ezekben a népszerűségi szavazásokban is sokkal előkelőbb helyen végezne a kortárs irodalom." A mostani szépirodalmi sikerlista élén az első három helyezett nem sorrendben: az Egri csillagok, Örkény István Egyperces novellái és Szabó Magda Abigél című regénye. Kertész Imre Sorstalansága nyolcadik helyen szép sikert könyvelt el, hiszen ez a regény az utóbbi négy-öt évben volt igazán nagy könyvkereskedelmi siker és marketingkommunikációs szempontból is fontos szereplővé ezekben az években vált.
További pozitív tapasztalat, hogy a Márai-életműkiadás igen nagy népszerűségnek örvend a vásárlók körében, amely mögött mindenképpen egy sikeres marketingkampány is áll. Fábián szerint a kiadóknak kell elsősorban változtatni a marketingstratégiájukon, hogy népszerűbbé és kívánatosabbá tegyék a kortárs irodalmat, hogy az olvasók vásárlói kedve növekedjen. Ezen a könyvterjesztők kevésbé tudnak alakítani, de például a Libri az Aranykönyv szavazással is e mellé az ügy mellé állt. A kezdeményezéstől egyébként Fábián nem vár rövidtávú realizált forgalmat sem online, sem bolthálózati szinten, de abban biztos, hogy hosszútávon mindenképpen eladási növekedést fog jelenteni az Aranykönyv.

A Libri nagyon fontosnak tartja az online közösségi tevékenységének szélesítését, amelyben fontos szerepe van a
Könyvkolóniának, ahol egy folyamatosan növekvő felhasználói bázis található. Rengeteg olvasó terelhető ide, ahol szórakoztatni, informálni és olvasásra, valamint nem utolsó sorban vásárlásra  lehet ösztönözni őket. A Libri közösségi médiában betöltött szerepe egyre sikeresebb és elmondható, hogy bár a Bookline még mindig a Libri online jelenléte és sikeressége előtt áll, mégis egyre inkább versenytárssá tudnak válni. Ilyen, legújabb online kezdeményezésükként nevezte meg Fábián a Könyvkereső szolgáltatásukat, amelynek segítségével gyakorlatilag bármilyen könyvet meg tudnak szerezni az olvasónak, legyen az akár már a könyvforgalomból kikerült könyv. Az olvasónak gyakorlatilag nincs más dolga azután, hogy leadta igényét egy könyvre és elfogadta a Libri árajánlatát, mint várni, hogy megérkezzen hozzá a kiválasztott könyv.

Végezetül következzenek a Szépirodalmi és a Gyermek és ifjúsági kategóriák győztesei sorban. A többi kategória eredményét
itt olvashatják el. Figyelem, az első háromba egyik kategóriában sem helyezési sorrendben kerültek felsorolásra a könyvcímek, hiszen a teljes végeredmény kihirdetésére majd május 20-án kerül sor.


Szépirodalom kategóriák


KÜLFÖLDI

Gabriel García Márquez: Száz év magány 

Jane Austen: Büszkeség és balítélet
 
Geroge Orwell: 1984

A kategória biztos helyezettjei:


4. Arthur Golden: Egy gésa emlékiratai
5. Alexandre Dumas: Monte Cristo grófja
6. Emily Brontë: Üvöltő szelek
7. Charlotte Brontë: Jane Eyre
8. Margaret Mitchell: Elfújta a szél
9. Alexandre Dumas: A három testőr
10. Jane Austen: Értelem és érzelem



MAGYAR

Gárdonyi Géza: Egri csillagok 

Örkény István: Egyperces novellák

Szabó Magda: Abigél

A kategória biztos helyezettjei:

4. Jókai Mór: Az arany ember
5. Dr. Rideg Sándor: Indul a bakterház
6. Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig
7. Kosztolányi Dezső: Édes Anna
8. Kertész Imre: Sorstalanság
9. Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem
10. Karinthy Frigyes: Így írtok


Gyermek és ifjúsági kategóriák

KÜLFÖLDI

Antoine De Saint-Exupéry: A kis herceg

Stephenie Meyer: Twilight-alkonyat

J.K. Rowling: Harry Potter és a Bölcsek Köve


A kategória biztos helyezettjei:

4. Alan Alexander Milne: Micimackó
5. Erich Kastner: A két lotti
6. J. R. R. Tolkien: A gyűrűk ura I-III.
7. Michael Ende: A Végtelen Történet
8. Jules Verne: 80 nap alatt a föld körül
9. Selma Lagerlöf: Nils holgersson csodálatos utazása
10. Rudyard Kipling: A dzsungel könyve
 
 
 
 
 
MAGYAR

Fazekas Anna: Öreg néne őzikéje  

Fekete István: Vuk

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk


A kategória biztos helyezettjei:


4. Szabó Magda: Abigél
5. Fekete István: Tüskevár
6. Gárdonyi Géza: Egri csillagok
7. Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese
8. Janikovszky Éva: Kire ütött ez a gyerek?
9. Weöres Sándor: Bóbita
10. Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig


Megjelent: Litera.hu,
HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 463 vendég és 0 tag böngészi