Tudásdepó Expressz az elnevezése minden idők legátfogóbb és legnagyobb honi könyvtárfejlesztésének, amely az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, két ütemben, majdnem tízmilliárd forint uniós társfinanszírozással valósul meg.

Szakemberek szerint a 21. századi könyvtárak Európában multifunkcionális tudásközpontként és szabadidős közösségi intézményként működnek. Szolgáltatásaik a „digitális modern kor” elvárásaihoz igazodnak. Könyvtárosok itthon is régóta szorgalmaznak ilyen irányú fejlesztéseket, amelyekre végre most lehetőség nyílt európai uniós társtámogatásból.

Az EU-s projekteket koordináló Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) – a TIOP, a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programban – könyvtárak korszerűsítésére hirdette meg Tudásdepó Expressz pályázatát. A beérkező 87 projektterv közül 33 nyert. De mert a könyvtárak többnyire konzorciumban pályáztak, összesen 204 intézmény juthatott 14 megyében 2,3 milliárd forint uniós forráshoz. A támogatás célja az infrastruktúra korszerűsítése, az interaktív kölcsönzés kialakítása s egyben az intézmények információs rendszerének összehangolása. Az olvasók az interneten az ország bármely könyvtárából megrendelhetnek könyveket, dokumentumokat.


A pályázat alapelve az esélyegyenlőség. Minden könyvtárfejlesztésnél figyelemmel kell lenni a fogyatékkal élők – vakok, gyengén látók, hallássérültek – speciális igényeire is (Braille-nyomtatók, felolvasókészülékek, és így tovább). Másrészt: épp a kultúrához, a tudáshoz való minél teljesebb körű hozzáférés kapcsán pályázni lehetett „mozgókönyvtárra” is, könyvekkel, folyóiratokkal, számítógépekkel, internetkapcsolattal felszerelt buszok üzemeltetésére is. Csak egy példa: a pécsi Csorba Győző Megyei Könyvtár 26 hátrányos helyzetű – főként romák lakta – településen működtethet majd „mozgókönyvtárat”.

Ugyancsak a Tudásdepó Expresszhez kapcsolódóan írt ki az NFÜ egy másik könyvtárfejlesztési pályázatot, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (Támop) részeként. Ennek keretében 4,4 milliárd forint uniós támogatást kapott összesen 255 intézmény, nagy részük szintén konzorciumban. Itt a pályázat célja – egyebek mellett – az olvasáskultúra népszerűsítésére, az iskolán kívüli oktatás és képzés, az információszolgáltatás (elektronikus katalógusrendszer, online adatbázis, online kölcsönzés) fejlesztése, illetve szintén a könyvtárközi összehangolásuk volt.

Az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár az NFÜ pályázatán 97 millió forintot nyert. (Ebből konzorciumi partnere, a gyöngyösi könyvtár 27 milliót kapott.) Az egri intézmény fejlesztése befejeződött, s március 16-án átadták a Digitális Esélyegyenlőség Termet.

Ahogy Tőzsér Istvánné, az egri könyvtár igazgatója fogalmaz: az uniós támogatásból modernizálták a szolgáltatásokat, 133 számítógépet is vásárolhattak, amelyeket látás- és hallássérültek is tudnak használni.

A kölcsönzés is korszerűbb és gyorsabb lett az online rendszerrel. Új szolgáltatásuk az is, hogy udvarias SMS-ben figyelmeztetik olvasóikat: lejárt a kölcsönzés határideje. Amely mostantól már interneten is meghosszabbítható.

Az igazgatónő hozzáteszi: az olvasók egyre szívesebben jönnek a megújult könyvtárba, ahol különféle oktatási és képzési tanfolyamok is várják őket. A szolgáltatások bővítésével az egri könyvtár nemcsak kulturális központtá, de az élethosszig tartó tanulás egyik legfontosabb terévé is vált.

Az NFÜ a könyvtárfejlesztések második ütemében – a TIOP- és Támop-programok keretében – további 3, 7 milliárd forint uniós támogatásra ír ki pályázatokat.



Megjelent: 168 Óra Online, 2010. március 31. 08:30 (
http://www.168ora.hu/itthon/nfu-konytarak-tudasdepo-expressz-konyvtarbusz-52868.html)
HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 537 vendég és 14 tag böngészi