Nem csak a szépirodalmi alkotások és szerzők előjoga a díjat kapni, és az emberi természetből adódóan nem csak a legjobbakat, hanem a legrosszabbakat is lehet értékelni. Az irodalmi díjak között ezekre is bőven van példa, a hétköznapitól a legextrémebbig.

A szépirodalmi alkotások értékelésére alapított díjakon felül a legfontosabbak a különböző tipikus és népszerű műfajoknak szóló elismerések. Krimi, romantikus, western, sci-fi, horror - bármelyikben is alkot egy író, megkaphatja a legjobbnak járó elismerést. Ezek általában a műfaj egy kiemelkedő szerzőjéről vannak elnevezve, és inkább csak erkölcsi, mint anyagi elismerést jelentenek.

Hugo-díj

A legértékesebb elismerés a science-fiction kategóriában, melyet 1953-ban adtak át először, névadója Hugo Gernsback, egy meghatározó tudományos fantasztikus magazin alapítója. Tizenhárom kategóriában osztanak ki díjakat, melyek között nem csak irodalmi alkotások és szerzőik, hanem magazin-szerkesztők, illusztrátorok, képregények is vannak, sőt értékelik az amatőröket is. A Hugo-díj esetében a nyelv és a nemzetiség nem kritérium. Érdekesség, hogy lehet egy adott évben nem átadni díjat, ha a szavazók egyik művet sem érzik méltónak.

Az eddigi győztesek között ott vannak a műfaj nagyjai, mint Frank Herbert, Isaac Asimov, Philiph K. Dick vagy Arthur C. Clark.


Bram Stoker-díj

Mi mást lehetne elnevezni a Drakula történetek szülőatyjáról, Bram Stokerről, mint a legnevesebb horror témájú irodalmi díjat, melyet 1987 óta minden évben a Horrorírók Egyesülete (Horror Writers Association) ítél oda a kiemelkedő teljesítményért nyelvtől és nemzetiségtől függetlenül. Tizenkét kategóriát vesznek figyelembe, melyek között szerepel természetesen a novella, a regény, az antológia, de még a horror-vers is.
Stephen King összesen 30 díjával rekordernek számít - és ezek között egy teljes életműnek szóló elismerés is van, míg M. Nigth Shyamalan több győzelemmel büszkélkedhet forgatókönyv kategóriában, például a Hatodik érzékért.

Hammett-díj

A krimi-irodalom sem maradhat díj nélkül, erre szolgál 1991 óta a Hammett- díj, melynek névadója a detektívregények egyik legnagyobb írója, Dashiell Hammett, olyan örök klasszikusok szerzője, mint a Máltai sólyom. Az elismerést a Krimiírók Nemzetközi Szövetsége ítéli oda a legjobb kanadai vagy amerikai alkotónak, ez a megtiszteltetés érte például Margaret Atwoodot, de a jelöltek között volt
Cormac McCarthy és Norman Mailer is.

RITA-díj

1982-ben díjazták először Arany medállal a legjobb romantikus alkotást, mely 1990-től a RITA-díj nevet viseli. A győztest az Amerikai Romantikusregény-írók szavazzák meg tizenkét kategóriában, amelyek között igazi különlegességek is vannak, például a legjobb paranormális romantikus alkotásnak járó elismerés. Az eddigi díjazottak között Magyarországon is ismert és kedvelt szerzők vannak, mint Nora Roberts, aki már több, mint tizenötször győzött.

Hans Christian Andersen-díj

A legrangosabb elismerés a Hans Christian Andersen-díj annak az írónak vagy illusztrátornak jár, aki a legnagyobb hatást tette a gyermekirodalomra, 1956 óta adják át minden évben, fő patrónusa a dán királynő. A díj teljesen nemzetközi, így az eddig győztesek között sok hazánkban ismeretlen szerző és rajzoló szerepel, de azért vannak kivételek, például
Erich Kästner.

A műfaji alkotásokat értékelő díjak megfelelő tájékozódási pontot adhatnak a rajongóknak, hogy mely regényeket érdemes kézbe venni, melyek számítanak a legjobbnak. De vannak olyan díjak is, amik inkább elrettenteni szeretnének, ilyen a Legrosszabb szex-jelenet díja, melyet a Literary Review egy kritikusa és szerkesztője alapított és ad át. A kétes elismerést nagy nevű írók is megkaphatják, mint
Norman Mailer.

Jó eséllyel a leglehetetlenebb és legkomolytalanabb irodalmi díj a 2007 óta létező Scribe Award-nak, amit a legjobb film, sorozat, Tv-shownak vagy videó-játék regény-adaptációnak osztanak ki. Az elmúlt években a legjobb könyvnek járó díjat többször a Helyszínelők című sorozat feldolgozása kapta meg. Mindenki maga ítélheti meg, hogy ez olvasásra biztatja-e vagy sem.

Látható, hogy díjazni bármikor bármit lehet millió kategóriában, de végül mindig az olvasó dönti el, hogy számára mi a vonzó, mert az írónak az elismerés mellett az olvasó az igazán vonzó.

HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 538 vendég és 14 tag böngészi