Prága német arca
- Részletek
- Írta: Hunra_Admin
- Kategória: Agora
- Találatok: 2590
Virágzó német nyelvű irodalom, kiváló alkotók, különleges hangulatú, pezsgő művészvilág – nem csupán német nyelvterületen lehetett ez így jó száz évvel ezelőtt. Mindez ugyanis Prágát is jellemezte: Franz Kafka és Max Brod korában ugyanis a cseh fővárosban a német nyelvű irodalom is virágzott. A Deutsche Welle tanúsága szerint most a Prager Literaturhaus szervezet próbál a második világháború alatt és után igencsak megváltozott helyzeten segíteni.
Ne gondoljuk azonban, hogy a patinás irodalmi művek megőrzésével és a múlt értékeinek leporolgatásával foglalkoznak csupán. Igazi élményszámba megy, hogy a kutatómunkával érdekesebbnél érdekesebb apróságokra derítenek fényt a szakemberek. Olyasmikre is, amik még az irodalomért nem rajongó diákok fantáziáját is megmozgatják: hogy például Kafka és Jaroslav Hašek nem azért nem találkozott, mert valami kifogásuk lett volna egymás ellen. Egész egyszerűen azért nem volt módjuk összefutni, mert egyikük folyamatosan kávézók vendége volt, a másikukat meg inkább kocsmákban lehetett fellelni.
Ez a két név fémjelzi elsősorban a 20. század Prágájának irodalmi életét. Bár viselőik nagyon eltérő társadalmi rétegből és körökből származtak (Hašek a cseh munkásosztály, míg Kafka a zsidó polgári réteg tagja volt), hasonló hírességnek örvendenek Csehországban és egész Európában. Meg kell azonban jegyezni, hogy a fentieken kívül volt még egy alapvető különbség kettejük életműve között: Hašek csehül, Kafka pedig – bár kiválóan beszélte kortársa anyanyelvét – szinte kizárólag németül alkotott.
Ez utóbbiról, és még számos német anyanyelvű íróhoz, alkotóhoz kapcsolódó információról sokan nem tudnak – mondja Lucie Cernohousova, a Prager Literaturhaus vezetője. Többek között ez is a célja a szervezetnek: felhívni a figyelmet, hogy Prága és művészetének történelmében komoly hagyománya van a német irodalomnak. Ha néhány kiemelkedő szerzőt szeretnénk összegyűjteni, könnyű a dolgunk. Hiszen itt élt Rainer Maria Rilke, Gustav Meyrink, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch és Max Brod is. Könyveik megtalálhatók a szervezet könyvtárában.
Hozzátehetjük azonban, hogy ma egyre többen ismerkednek meg olyan mélységig az elmúlt évszázad kultúrtörténetével, hogy tudomást szereznek Prága korábban virágzó német nyelvű irodalmi életéről. A nultikulturalizmus persze ma is jellemzi Csehország legendás szépségű fővárosát. Igaz, ezt ma inkább a bevándorlók és a növekvő számú külföldi cégek jelentik.
Megjelent: Nyelv és Tudomány, nyest.hu, 2010. március 12. (http://www.nyest.hu/hirek/praga-nemet-arca)