http://keptar.szabadfold.hu/cikkepek/24249/Image/Nagy_Anct_mese_1.jpgMagyar népmesékre épülő társasjáték eddig nem létezett a boltokban. Kitalálója és megalkotója, Farkas L. Rozália, akinek eltökélt szándéka, hogy a múltban gyökerező hagyományaink segítségével a mai generációt is meg kell ismertetni a magyarság értékeivel.

Elég volt a mindent elárasztó jellegtelen játékokból! Tulajdonképpen ez is lehetne a jelmondata Farkas L. Rozália tanárnőnek, akinek életét az utóbbi időben a magyar népmesék és mondák határozzák meg. Létrehozta az Emese Kis Csillaga Alapítványt, melynek égisze alatt népmesemúzeumot szervez, ahol állandó kiállításon ismerkedhetünk majd meg a népmesék történeteivel, tárgyaival és figuráival. Mindemellett kitalálta az első magyar népmese-társasjátékot, sőt már a folytatással is elkészült.

– Pályám során volt alkalmam megtapasztalni, hogy milyen fontosak a népmesék a gyerekek számára – beszél szenvedélyéről a tanárnő budapesti otthonában. – Segítenek megérteni a világot, egészséges életszemléletet alakítanak ki, és ami a legfontosabb, nem engedik elveszni a hagyományokat. Meg kell őrizni a múlt emlékeit, mert azok által könnyebb eligazodni az élet útvesztőiben. És visszaterelik a helyes útra az igazi értékektől eltávolodott embereket.

Miután életünk során először kisgyerekként varázsol el bennünket a mesék világa, már az óvodában érdemes komolyabban foglalkozni ezzel a témakörrel. Egy Hajdú-Bihar megyei óvónő a kilencvenes években kidolgozott egy oktatási-nevelési programot, melynek alapját a magyar népmesék képezik, és azóta is sikerrel alkalmazzák. Jó lenne, ha ezt az érdekes módszert minél több helyen átvennék.

Ha majd megvalósul Farkas L. Rozália álma, és áll a népmesemúzeum, ott országos oktatóközpontot, illetve foglalkoztatót is kialakítanak. Várhatóan Kerepesen, szép természeti környezetben épül fel a birodalom.

– Egy korábbi számvetés szerint 200 millió forintból lehetne valóra váltani az elképzeléseket – mondja a tanárnő. – Ezt az összeget saját erőből nem tudom előteremteni, így támogatókat kell felkutatnom. Minden forint jól jön.

Farkas L. Rozáliát kemény fából faragták. Nem szokta könnyen feladni. Kigondolta, ha ajándékozna valamit a szponzoroknak, talán jobban számíthatna a támogatásukra. Világgá megyek néven megalkotta a magyar népmeséken és mondákon alapuló társasjátékát, melyet óvodások, ifjak és felnőttek egyaránt szívesen forgatnak. Sőt, a tavaly őszi Oktatás Hete kiállításon a szakma is felfigyelt rá, és különdíjjal jutalmazta.

– Volt olyan bolt, ahol kerek perec megmondták, ők csak márkás amerikai és német termékeket árusítanak – árulja el a pedagógus-játéktervező. – Néhány nagyobb fővárosi játékboltba azért sikerült bekerülnöm, viszont egy-két kivételtől eltekintve vidékre egyáltalán nem tudtam eljuttatni a társasjátékomat.

Nem könnyű versenyre kelni sem a televízióval, sem az internettel, sem az amerikai bóvliáradattal. Farkas L. Rozália szinte rögeszmésen hisz abban, hogy a mindenre nyitott gyerekeket érdeklik a mesék világa. És ha sikerült felkelteni az érdeklődésüket, ha kialakult bennük az értékeket előtérbe helyező szemlélet, akkor talán a jövő építésében is lehet rájuk számítani.


Lelkes támogatók
Telket már kaptak a mesemúzeumhoz, Makovecz Imre építész pedig a terveket is elkészítette. Jankovics Marcell rajzfilmrendező, művelődéstörténész ugyancsak támogatja az ügyet, annál inkább, mert több hasonló kezdeményezésről hallott, ő maga pedig hosszabb tervdokumentációt állított össze a témában. Most már „csak” pénz kellene...


Borzák Tibor

Megjelent: Szabad Föld Online, 2010. március 07., vasárnap (http://www.szabadfold.hu/hobbi/epjunk_a_mesek_vilagaba)

HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 405 vendég és 4 tag böngészi