A magyar kultúra napja
- Részletek
- Írta: Csere Tamás
- Kategória: Agora
- Találatok: 2636
A Tiara Csoport életében évek óta kiemelt jelentőségű január 22-e. Az év első hónapjának e fontos napján köszönjük meg partnereinknek az együttműködést, a közös munkát hagyományosan a Tiara Kiadó egy-egy különleges könyvremekével. Egyedi ajándékkal lepjük meg a számunkra fontos kedves embereket, cégeket. A kiadó szinte évente jelentkezik egy unikális újdonsággal, egy könyvvel, ami már önmagában is kulturális termék, mert a szerkesztés, a grafika, a tipográfia, a nyomtatás finom, határozott ízlést, művészi gondolkodást igénylő feladat. A kiadványokban pedig megszólal egy művész – író, költő, grafikus, festő, most pedig egy fotográfus –, és mindegyik a maga sajátos, kifinomult formanyelvén mesél szóval, képpel, üzen a jelennek a koráról, a gyökereiről, és minden megjelenési formájában egyfajta lenyomatot ad a jövőnek jelen világunkról, rólunk.
Nincs kerek évforduló, de érdemes feleleveníteni az utóbbi hét esztendő könyvbe zárt gondolatait, hiszen minden könyv egyfajta összművészeti alkotás, ennek a közös munkának, együtt gondolkodásnak hozománya a kemény borítók közül előcsillanó végtermék.
2003. Új és új lovat – Ady-versek Takáts Márton illusztrációival
Göncz Árpád így vezette elő a könyvet: „...És tisztelet Takáts Mártonnak, aki Ady hetvenhét verse előtt a maga művészetével rótta le tiszteletét. Olyan rajzokkal, amelyek híven fejezik ki Ady gondolatvilágát és szellemét, híven a kort, amit Ady Endre életműve képvisel, s azt a magyar szellemet, amit Adynál hitelesebben senki nem jelenített meg. Valóságos ékszer ez a könyv – ajándék Ady emlékének, ajándék Ady versei mai olvasóinak...”
2004. Babits Mihály: Jónás könyve Takáts Márton grafikáival
A magyar költő, regény- és esszéíró, műfordító pályáját lezáró remekmű, kétnyelvű kiadásban. A bibliai történet (az ószövetségi Jónás próféta sorsa) példázata révén a költő a fasizálódó Európában nyíltan fordul szembe az embertelenség erőivel... Takáts Márton grafikusművész illusztrációi a költő groteszk, ironikus, lírai hangvételű verssorainak kiváló képi megfogalmazása.
2005. Szépbe szőve – Vastag Ági textilművész válogatott munkái, Bíró Katalin által összeválogatott gondolatokkal
Az album bemutatja a művésznő textilbe szőtt gondolatait, egyfajta keresztmetszetet kapunk a tervező szín- és képi világából, s e kisebb nagyobb színes alkotásokhoz válogatott idézeteket Bíró Katalin. A gyakran a mesék világát megidéző munkákat kiegészítik, körbejárják az igaz és bölcs gondolatok, amelyek szinte naponta szíven ütik az embert; szembejönnek, megszólítanak, már-már követelik, hogy megjegyezzük, lejegyezzük őket.
2006. Köves Szilvia: Rippl-Rónai József, A Róma-villa titka
2007–2008. Budapest Hommage à Piranesi – Takáts Márton feketén-fehéren
A negyvenéves kort még meg nem ért művész így vall albumáról: „...Eleinte arra gondoltam, megpróbálom rekonstruálni a Piranesi korabeli Budapestet, de sehogy sem voltam képes megbarátkozni saját ötletemmel. Ekkor jött nagyapám, aki csak ennyit mondott: Ne azt csináld meg, ami volt, hanem ami lesz! Akkoriban, huszonhárom évesen ezeket a grafikákat egyfajta fricskának szántam egyfajta. »Így rajzol ön, kedves Piranesi«-nek és az, hogy a nyugati társadalom a karcokon látható irányba halad, szinte a véletlen műve, akár maga a sorozat. Furcsamód azonban akkor épp ebben a véletlenben találtam meg szakmai önmagamat, azt a bizonyos »kályhát«, ahonnan elindulva saját grafikai nyelvemet megteremthettem. A sorozat tehát egy lépcsőfok volt, amin túl kellett lépni, de nélküle a következő tíz év munkái nem születhettek volna meg. ...A sorozat tíz évig csonka volt, befejezésének lehetőségét a Tiara kiadó nagyvonalú ajánlata hozta meg. Felvetették: amennyiben a meglévő lapokat kiegészítem tízre, úgy azt hajlandók reprezentatív formában megjelentetni... A sorozat elkészült, Piranesi és én közös megegyezésből, baráti érzelmekkel szétválunk, de ez az album együttélésünk emlékeképp későbbi korok rézkarcolóinak és művészetbarátainak megmarad.”
2009. Orosz István: A lerajzolt idő
A lerajzolt idő/The Drawn Time című kétnyelvű album, ami több is, más is, mint egy szokványos művészeti kiadvány... Nem életműalbum, nem is egy pályaszakasz lezárása, hanem egyfajta tematikus könyv született. Az idő „tematikáját” járják körbe a képek és a hozzájuk fűzött gondolatok. Minden képnél más-más szerző vetette papírra gondolatait, az alkotást nézegetve felszínre törő érzéseit. Vannak köztük szakmabeliek és számos, a szakmán kívüli szerző is. Egy bennük a közös: évek óta kötődnek Orosz Istvánhoz. Ettől válik igazán „fogyaszthatóvá” az album, hiszen a szövegek szubjektív vallomások egy-egy képről. Mindegyik „dolgozat” egy rövid novella, esszé vagy karcolat, melyben ki-ki vérmérséklete, hangulata alapján beszél egy képről, ami adott művet nézegetve, bennünk is elindíthat egy új mesét, egy másik történetet. Mindez két nyelven, magyarul és angolul is olvasható, akár nyelvgyakorlásként is.
2010. ...
A számmisztika szerint is különleges év, mert nemcsak a dátum, hanem maga a szám is hordoz egy különleges energiakombinációt. A kettő, nulla, egy, nulla sorozat = 2010 = 2 + 1 = 3, azaz a Merkúr száma, ugyanis a numerológiában a számok mindig egy-egy bolygót jelölnek. Ebből a 2-es a Hold száma: a nő, a feleség, a befogadás, elfogadás, együttműködés, az érzelmek, a segítés,a befolyásolhatóság, intuíciók. Az 1-es a Nap száma: a férfi, a kreativitás, a teremtőerő, a vezetés, irányítás, akaraterő, felelősségvállalás. A Hold a Nap körül forog, egymás nélkül nem léteznek, kiegészítik egymást, amivel egyensúlyt, harmóniát teremtenek. Minden felgyorsul, állandó lesz a változás, nagy a lendület. Az érzelmek előtérbe kerülnek, és a felelősségvállalás tanulása a másik legfontosabb feladat.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a 2010. év madarául a fecskét választotta, mert napjainkra veszélyeztetett fajjá vált hosszú távú vonuló énekesmadarunk, a frakkos fecske.
Mozgalmas év előszobájába léptünk, reméljük, több lesz a jó benne, mint a rossz. A Tiara Kiadó mindenesetre beletette az első munkáját a mérleg jobbik serpenyőjébe. 2010-ben a fotográfia, a költészet és a Duna került az alkotók érdeklődésének fókuszába..
(Szy)
Megjelent: Tiaramagazin.hu, 2010.01.20 (http://tiaramagazin.hu/page/a_magyar_kultura_napja_3)