XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál
2012. április 19-22.
Millenáris


>>  PROGRAMOK  <<
>>  KÖNYVTÁROS KLUB  <<
>>  DEDIKÁLÁSOK  <<

>>  MÓRA KIADÓ PROGRAMJAI  <<

A tavalyi különleges könyvfesztiváli díszvendégség után, amikor Magyarország uniós elnökségének tiszteletére a nemzetközi könyvvásárok közül először magát a közösséget, az Európai Unió rajtunk kívüli 26 tagországát, szépirodalmi könyvkiadásukat és országonként egy-egy szerzőt láttunk vendégül, idén sem egy állam, hanem egy kulturális régió mutatkozik be díszvendégként: a skandináv országok, Dánia, Izland, Norvégia és Svédország, valamint a hozzájuk csatlakozó Finnország Északi Országok csoportnéven. A skandinávok és a finnek meghívása mögött – akárcsak tavaly –, most is van kultúrdiplomáciai gesztus, ugyanis 2012 első félévben az északi országok közös bemutatkozását szervező Dánia az Unió soros elnöke. Az északi országok irodalmi vendégszereplésének léptéke, sokszínűsége a tavalyi uniós bemutatkozással vetekszik, hiszen több, mint húsz neves skandináv és finn alkotó jön Budapestre, s mindegyikőjüket legalább egy friss magyar nyelvű kötete várja.

Olyan neves írókkal találkozhatnak a magyar olvasók, mint pl. a svéd Håkan Nesser, Torgny Lindgren, a norvég Jostein Gaarder, Tina Åmodt, a dán Janne Teller, a finn Leena Lehtolainen és még sokan mások. Bár a könyvfesztivál egy nappal a Könyv és Szerzői Jog Világnapja előtt befejeződik, április 19-én, a Cervantes és Shakespeare halálának évfordulójáról, április 23-ról megemlékező világnap jegyében nyitjuk meg a könyvfesztivált, virág és könyv ajándékozásának kölcsönös gesztusával. A nyitónapon a fesztiválra látogató hölgyvendégek egy szál vörös rózsát kapnak.
A könyvfesztivált a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője, dr. Réthelyi Miklós miniszter úr nyitja meg, az északi díszvendégséget beharangozó Gunn Karin Gjul norvég parlamenti képviselő és Katarina Mazetti svéd írónő társaságában.
Közel két évtizedes hagyomány, hogy a nyitónapon lép pódiumra a fesztivál díszvendég-írója. A világhíres olasz író, Claudio Magris Esterházy Péter társaságában mutatkozik be a budapesti közönségnek, beszélgetőtársuk Mélyi József lesz. Ezt követően Grecsó Krisztián laudációja után Budapest főpolgármestere, Tarlós István adja át a Budapest Nagydíjat az olasz írónak. Az Európa Könyvkiadó és a Libri Könyvkiadó több új kiadással is készül Magris budapesti látogatására.
Immáron tizenkettedik alkalommal adunk otthont a kontinens legtehetségesebb pályakezdő prózaírói közös bemutatkozásának, az Európai Elsőkönyvesek Fesztiváljának, amely uniós irodalmi rendezvényként indult, de mára már nem csupán a közösség országaiból jönnek el hozzánk, hanem idén például horvát, svájci és török elsőkötetest is Budapesten üdvözölhetünk. A komoly nemzetközi presztízst kivívó irodalmi fesztiválon hazánkat ebben az évben Gerőcs Péter képviseli. Akárcsak az elmúlt közel húsz évben, a fesztiválon kiállító országok, valamint a magyar kiadók maguk is vendégül látják szerzőiket, így új könyveik magyar kiadása kapcsán a kontinens szinte minden országából érkeznek hozzánk ismert alkotók.
A reprezentatív északi díszvendég-stand mellett gazdag könyvanyaggal lesz jelen Románia, Oroszország, Szaúd-Arábia, Kína, Spanyolország, Szlovákia, Olaszország, Brazília, s néhány esztendei kényszerű szünet után régi partnerünk, Németország, a Frankfurti Könyvvásár Igazgatóságának és a budapesti Goethe Intézetnek közös szervezésében. A nemzetközi és a hazai könyvpiacot egyaránt sújtó, immáron több esztendeje tartó válság ellenére sem csökkent sem a külföldi, sem a hazai és határon túli magyar kiállítók által bérelt terület, idén is több mint 1500 m2-t foglalnak el a kiállítási installációk.
A világ könyvpiacai többségével ellentétben a magyar könyvkiadás szereplőinek és olvasóinak könyvvásári találkozása nem egyetlen alkalomra korlátozódik. Mivel a könyvfesztivált alig másfél hónappal követi a kortárs magyar irodalom egész országot behálózó, több mint 80 éves múltra visszatekintő rendezvénye, az Ünnepi Könyvhét, a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a teljes magyar könyvkiadásról igyekszik képet alkotni. A hazai és határon túli magyar cégek a fesztiválra időzítik legnagyobb szabású, új vállalkozásaikat, s a hangsúlyos külföldi jelenlét okán világirodalmi műveiket is. A fesztivált szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése kezdettől fogva arra törekedett, hogy a könyvszerető magyar olvasóközönséget szólítsa meg, így a világ könyvvásárai többségével ellentétben a fesztivál négy napja alatt a Millenáris csarnokai és maga a park is gigantikus könyvesboltként üzemel. Az 500 forintos belépőjegy valójában közönségcsalogató, minden magyar standnál teljes értékében levásárolható.
Könyvvásárunkat nem véletlenül neveztük fesztiválnak, hisz a rendezvényünket a csütörtök déli nyitástól a vasárnap esti zárásig rendkívül sokrétű programkínálat tölti ki. A programfüzetben található több mint 350 esemény között pódiumbeszélgetések, könyvbemutatók, íróportrék, koncertek, filmbemutatók éppúgy megtalálhatók, mint tárlatok vagy színházi premier. Az idei fesztiválon különösen szembeötlő a könyvvásárt gazdagító kiállítások, tárlatok sokszínű kínálata. Az északi országok két tárlata (az egyik Henrik Ibsennek állít emléket) mellett nagyon szép gyermekkönyv-illusztrációs kiállítással kedvesedik a látogatóknak Izrael, a Napvilág Kiadó gondozásában megjelenő Roma holocaust c. fotókiállítást a Hollandiában élő Rona Jutka hozza Budapestre. Az egyik leglátványosabb és legnagyobb szabású kiállítás a német könyvszakma, a Börsenverein alapította Béke-díja történetét mutatja be Ellenvetések címen, s miután három korábbi kitüntetett is itt lesz a fesztiválon, Claudio Magris, Konrád György és Esterházy Péter közösen nyitják meg a tárlatot a nyitónap estéjén. Nem felejtkezhetünk el régi partnereink, a Magyar Illusztrátorok Társasága és a Magyar Művészkönyv-alkotók Társasága friss kiállításáról sem.
Minden esztendőben büszkén hangsúlyozzuk fesztiválunk nemzetközi jellegét, az európai összefogással megvalósuló fiatal írókat bemutató fesztiválunkat, a Budapestre látogató világhíres alkotókat, a magyar fordításirodalom minőségét, világirodalmi nyitottságát, a könyvkiadásukra méltán büszke európai és tengerentúli országok kiállított könyvanyagát, de az áprilisi könyvfesztivál természetesen elsősorban a magyar anyanyelvű könyvkultúra bemutatkozási terepe. A könyvfesztiválon felépített közel félezer stand kétharmada magyar kiállító, s a rendszerváltozás óta azzal is igyekszünk segíteni a határon túli magyar könyvkiadói műhelyek integrálódását a hazai könyvkultúrába és a nemzetközi vérkeringésbe, hogy régiónként térítésmentes standot is építünk számukra. Több mint 400 magyarországi és határon túli magyar íróval, tudóssal, művésszel, közéleti szereplővel találkozhatnak a vásárra kilátogatók, s dedikáltathatják megvásárolt könyveiket kedves alkotójukkal. Ha az Ünnepi Könyvhét sok száz dedikálási lehetőségével a könyvfesztivál nem konkurálhat is, Csoóri Sándortól Jókai Annáig, Darvasi Lászlótól Lackfi Jánoson át Kányádi Sándorig, Dragomán Györgytől Krasznahorkai Lászlóig, Esterházy Pétertől Márton Lászlón át Vámos Miklósig, Markó Bélától Szőcs Gézáig a magyar irodalom színe-java találkozik rajongóival, ül dedikálóasztal mellé.
A XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál belakja az egész Millenárist, a legnagyobb léptékű rendezvényeknek a Teátrum ad otthont, a Jövő Háza nevet a puritán „B”épület elnevezésre cserélő legnagyobb csarnokban két szinten kapnak helyet a könyves standok, s kilenc különböző méretű, a magyar könyvszakma és irodalom megbecsült alkotóiról elnevezett termekben egyidőben, egymással párhuzamosan folyamatosan peregnek a programok. A Millenáris tó mellett kisebb pavilonváros épül, szabadtéri könyvvásár hangulatát teremtve. A Millenáris szabadtéri színpadán remélhetőleg jó időben élvezheti a közönség a Kaláka és a Kávészünet Együttes versekre épülő koncertjeit. Minden bizonnyal idén is a Fogadóban helyet kapó, a magyar gyermekkönyvkiadók összefogásával megvalósuló Gyermek(b)irodalom lesz a leglátogatottabb helyszín, hiszen rendkívül sokrétű és gazdag a program: felolvasások, bábelőadások, meseprogramok, játszóházi foglalkozás, koncertek, táncház, s természetesen a mindezeknek keretet adó könyvbemutatók nagyon népszerűek a kisgyermekes családok körében.
A kiváló frankfurti példa nyomán a Magyar Irodalomtörténeti Társasággal és a Kossuth Kiadóval együttműködve a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése idén is meghirdeti iskolák, diákcsapatok, osztályok számára a jelmezes vetélkedőt. Tavaly nagy sikert aratott, hogy a fiatalok kedvenc olvasmányaik szereplőinek alakját magukra öltve Irodalom jelmezben címmel a könyvfesztivál különböző helyszínein úgy népszerűsítették az olvasást, hogy dramatizált jeleneteket adtak elő, rögtönöztek a magyar és a világirodalom számos híres alkotásából.
Az eddig részletezettekből is nyilvánvaló, hogy a könyvfesztivál – hűen elnevezéséhez – elsősorban kulturális rendezvény, de egyúttal a magyar könyvpiac szereplőinek legfontosabb szakmai fóruma is. Nemzetközileg is egyedülálló a közel 2000 könyvtárost mozgósító, a könyvfesztiválhoz alapítása óta szervesen kapcsolódó Könyvtáros Klub, amely programsorozatának középpontjában szellemi örökségünk digitális megőrzését állította. Szintén aktuális témával, az e-könyv kiadással foglalkozik a Börsenverein és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése közös konferenciája.
 A könyvfesztiválra megjelenő több, mint 300 újdonság, a sok külföldi és hazai íróvendég, s a műveket és alkotóikat bemutató, népszerűsítő 350 kulturális rendezvény indokolja, hogy a lehető legalaposabb tájékoztatást adjuk a könyvek szerelmeseinek. A vásár résztvevőiről és programjáról informáló honlapunk, a www.bookfestival.hu mellett igényes különszámmal jelentkezik a Népszabadság, a Heti Válasz, az Élet és Irodalom, valamint a magyar Lettre International. Az Új Könyvpiaccal együttműködve nyomtatott formában és online is közreadjuk a könyvfesztiválra megjelenő új könyvek katalógusát, s a könyves standokon figyelemfelkeltő könyvjelzővel külön is megjelöljük az újdonságokat. A fesztiválon stúdiót üzemeltetve a közszolgálati Magyar Rádió naponta több műsorában ad tudósítást a fesztivál eseményeiről, s akik interneten szeretnének tájékozódni, azoknak a litera.hu és a prae.hu irodalmi és kulturális honlapok helyszíni tudósításait ajánljuk.  A könyvfesztivál zárónapján adjuk át a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése tagjainak titkos szavazata alapján az Év Kiadója, Az Év Fővárosi és az Év Vidéki Könyvesboltja elismeréseket, miként ekkor vehetik át az oktatást leghatékonyabban szolgáló könyvet, CD-t vagy hangoskönyvet jutalmazó Budai-díjakat, a II. kerület polgármesterének, dr. Láng Zsoltnak az elismeréseit.

 A könyvfesztiválon szavazhatnak a látogatók a Szép Magyar Könyv Verseny közönségdíjára, amelyet az Ünnepi Könyvhét nyitónapján, június 7-én adunk át.
A könyvfesztivál szép hagyománya, hogy a rendezvény vasárnap a magyar irodalom legjobbjai előtt tisztelgő Születésnapi Irodalmi Szalonnal zárul. Az idén kerek születésnapjukat ünneplő jeles alkotóink közül az alábbiakat hívtuk meg a Tarján Tamás vezette pódiumbeszélgetésre: Fodor Sándort, Takács Tibort, Tornai Józsefet, Albert Zsuzsát, Jókai Annát, Tarbay Edét, Gál Sándort, Láng Józsefet, Rónay Lászlót, Czakó Gábort, Szepesi Attilát, Dobos Mariannét, Gálfalvi Györgyöt, Kodolányi Gyulát, Ladik Katalint, Nádas Pétert, Oláh Jánost, Sumonyi Zoltánt, Vasy Gézát, Zöld Ferencet, Aczél Gézát, Bari Károlyt és Szkárosi Endrét.


Megjelent: http://www.bookfestival.hu/magyar.html
HUNRA BANNER kicsi

Levelezési cím:
Magyar Olvasástársaság
Pompor Zoltán, elnök
1123 Budapest Kék Golyó u. 2/c

Magyar Olvasástársaság • Hungarian Reading Association
1827 Budapest, OSZK Budavári Palota, F épület
Számlaszám: 11600006-00000000-40427461 • Adószám: 18007019-1-41

BANNER SZIG kicsi
 

Vonalban

Oldalainkat 5804 vendég és 0 tag böngészi