A Magyar Széppróza Napja
- Részletek
- Írta: Fazekas Mária
- Kategória: Hírek
- Találatok: 1381
2018-tól kezdődően Jókai Mór születésnapján emlékezünk meg a magyar prózáról. Az irodalomkedvelő norvégiai magyaroknak készülő beszámolóm megírásához Szentmártoni Jánost, a Magyar Írószövetség elnökét kérdeztem az előkészületekről.
”Novemberi indítványunkat az Emberi Erőforrások Minisztériuma, élén Balog Zoltán miniszter úrral, támogatásra méltónak találta, és megbízta szövetségünket, hogy szervezze meg és koordinálja végig a rendezvénysorozatot az egész Kárpát-medencében. Köszönet a bizalomért és a támogatásért!
Egy hónap állt a rendelkezésünkre ahhoz, hogy – a sajtóban zajló viták kereszttüzében – mozgósítsuk a kortárs magyar irodalom szereplőit, kialakítsuk a Magyar Széppróza Napja arculatát, elindítsuk a központi honlapját és facebook-oldalát, elkészíttessük a reklámfilmjét stb.
Az ügy mellé elsőként állt oda a Magyar Művészeti Akadémia, amely támogatja is a rendezvénysorozatot, és az Informatikai és Könyvtári Szövetség, amely a megyei könyvtárakat állította csatarendbe. De köszönet illeti a többi szakmai partnerünket is, valamint a közmédiát, amely az esemény népszerűsítésében vállalt fontos szerepet.”
A közelmúltban tartott sajtótájékoztatón Mezey Katalin, a Magyar Művészeti Akadémia irodalmi tagozatának vezetője elmondta, hogy ”A Magyar Széppróza Napját, irodalmunknak ezt az új ünnepét első alkalommal 2018. február 18-án rendezzük meg hagyományteremtő szándékkal. Ez a választás egyrészt tisztelgés a magyar széppróza felülmúlhatatlan, nagy alkotója előtt, aki mint ’48-as márciusi ifjú, történelmi személyiségnek is kiemelkedő volt.” Szentmártoni János a továbbiakban azt fejtegette a sajtóbemutatón megjelenteknek, hogy ”Jókai Mór rendkívül jó választás, mert írói életműve a mai napig a magyar irodalom egyik legnagyobb teljesítménye, amely komolyan hozzájárul történelmi önismeretünkhöz és identitásunk megőrzéséhez. Emellett Jókai Mór volt az első, modern értelemben vett hivatásos prózaírónk, aki írói és szerkesztői munkásságából élt, közéleti szerepeit is íróként viselte. A maga korában műveit számos nyelvre lefordították, és világszerte elismeréssel fogadták, nagyra értékelték.”
Az idei események február 12-én kezdődtek országszerte. A nyitórendezvényre – egy irodalmi est keretében – a pesti Magyar Napló Könyvesboltban került sor. Ezt rengeteg színes esemény követi egészen február végéig. 61 intézmény (határon inneni és túli írószervezet, kulturális egyesület, könyvtár, önkormányzat stb.) csatlakozott és szervez programokat, összesen több mint 120 rendezvényt – beszélgetésektől kezdve rendhagyó irodalomórákon át felolvasásokig – egy híján 80 településen, 150 kortárs prózaíró és irodalomtörténész főszereplésével.Részletes tájékoztatás az alábbi helyen olvasható: http://www.magyarszepprozanapja.hu/programok.html
Zárásként pedig ide illenek a XVIII. századi ír gondolkodó, író Edmund Burke szavai: «…a kultúra és a társadalom nem a történetesen éppen itt és most élő emberek kényelmére vannak, hanem a halottak, az élők és a majdan megszületendők között alkotnak mély szövetséget»
Oslo, 2018 febr. 18.
Kovács katáng Ferenc