Tanfolyam (leendő) mesemondóknak a Hagyományok Házában
- Részletek
- Írta: Gombos Péter
- Kategória: Hírek
- Találatok: 12669
A szövegfolklór tanulása és tanításának módszertana
A Hagyományok Háza közművelődési szakemberek és pedagógusok számára akkreditált 60 órás képzése a magyar népmese hiteles, stílusos előadásához szükséges elméleti, gyakorlati és módszertani felkészítést, a mesemondáshoz kapcsolódó néprajzi, irodalmi és előadói ismeretek elsajátítását tűzte ki célul.
A tanfolyam elméleti részében a hallgatók a népmese, valamint a rokon népköltészeti műfajok jellemzőinek tisztázásán túl megismerkedhetnek a magyar népmesekutató-iskola legfőbb eredményeivel, a magyar népmese nemzeti, illetve táji jellegzetességeivel, valamint a legjelentősebb hagyományőrző mesemondó egyéniségek hagyatékával. Tájékozódhatnak a népmese- és mesemondói hagyomány változásairól, a népmese színpadi jelenlétének állapotáról, a mesei nyelvezet sajátosságairól, valamint arról, hogy a meseszövegekben rögzült nyelvi kódok, hiedelemképzetek, illetve a mesei fantasztikum világának sajátosságai miképpen hatnak a gyermeki pszichére, vagy akár a felnőttek társadalmi tudatára. (További információkért kattintson a Bővebben-re.)
A tanfolyam gyakorlati szakaszában a hallgatók hagyományőrző és színpadi mesemondókkal való közös foglalkozások segítségével alakíthatják ki saját mesemondó technikáikat. A módszertani órák keretében megtanulhatják ezen technikák tudatos alkalmazásának, a meseszövegek stílusos, szabad variálásának módját, valamint mindezek hasznosítását a mesemondás, vagy az egyéb verbális kifejezésmódok tanításának folyamatában. A tanfolyam szakmai gyakorlatát mesemondó versenyeken, szakmai rendezvényeken való hospitálás, valamint az itt szerzett tapasztalatok közös elemzése egészíti ki.
A felkért oktatók és előadók: Fábián Éva, Raffai Judit, Sándor Ildikó, Agócs Gergely, Berecz András, Voigt Vilmos évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a népmese kutatása, előadása területén.
A tanfolyam óráit összevont blokkokban, havonta egy hétvégén (öt hétvégén, előreláthatólag 2014 február és május között + egy vizsganap), a Hagyományok Háza épületének előadótermeiben tartjuk.
Jelentkezési határidő: 2014. január 6.
További információ:
Agócs Gergely (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.); Tel.:(+36-1) 225-6053
Legeza Márta (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.); Tel.: (+36-1) 225-6086